eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Αλλαγη φορων στα φαγητα

+6
thando
myrmid0nas
Beboulinos
Spiros Sidiropoulos
voidi
primaridis
10 posters

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by primaridis Wed 11 Aug 2010 - 17:45

Οπως εχετε δει οι τιμες στα φαγητα (αρα και στα αντιστοιχα επαγγελματα) ειναι πολυ χαμηλες. Νομιζω πως πρεπει να αλλαξουμε τη φορολογια για να ανεβουν λιγο οι μισθοι, η φορολογια μπορει να διαμορφωθει ως εξης:
Income tax:12% Import tax:70% VAT:1%
Ενναλακτικη προταση:
Income tax:5% Import tax:70% VAT:3%

Περιμενω την γνωμη σας
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by voidi Wed 11 Aug 2010 - 22:08

το φαγακι με τον νεο ινσαιντερ θα παρει τα πανω του
οποτε θα ανεβει η ζητηση αρα και τα κερδη των εταιριων
αρα και οι μισθοι
αρα και τα κερδη του κρατους
αρα αυξηση του φπα για αρχη
ελαχιστη αυξηση του φορου εισαγωγης και
αργοτερα αφου δουμε πως παει η αγορα αυξηση και του φορου εισοδηματος
Smile
voidi
voidi
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Spiros Sidiropoulos Wed 11 Aug 2010 - 22:48

Σύναδελφοι, πριν από λίγο καιρό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στο παιχνίδι ο φόρος εισοδηματος (Income Tax) και ο ΦΠΑ (VAT) λειτουργούν αντίστροφα απ' ό,τι στην πραγματική ζωή. Στο παιχνίδι παραδόξως ο φόρος εισοδήματος πλήττει αποκλειστικά τους μισθωτούς, ενώ ο ΦΠΑ επιβαρύνει κατ' ουσίαν τις επιχειρήσεις.
Income Tax αφαιρείται από τους μισθούς. VAT αφαιρείται από την τιμή πώλησης των αγαθών. Σα γενική αρχή, θα πρέπει συνεπώς να προτείνουμε μείωση του Income Tax, με ενδεχόμενη αύξηση του VAT.
Ο φόρος εισαγωγής πρέπει να κινείται σε μέτρια επίπεδα. Με 70% η αγορά θα γίνει έρμαιο στις διαθέσεις των εγχώριων κερδοσκόπων.
Spiros Sidiropoulos
Spiros Sidiropoulos
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Guest Wed 11 Aug 2010 - 23:48

Κατά την γνώμη μου κανένας φόρος εισαγωγής δεν πρέπει να είναι πάνω απο 15% .
Οι εισαγωγές είναι και ρυθμιστές της αγοράς (ασφάλεια κατά της αισχροκέρδειας) και δίνουν κέρδη στο κράτος (καθώς το 15% πάει στο treasury).
Αν υιοθετηθούν υψηλοί φόροι εισαγωγής τότε καμία εταιρία δεν θα πουλάει στην eGreece.

Guest
Guest


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by primaridis Thu 12 Aug 2010 - 0:41

Πριν κανω αυτη την προταση δεν ειχα λαβει υποψην μου το νεο insider το οποιο λεει οτι μπορουμε να τρωμε οσα food θελουμε αρα νομιζω οτι εχει δικιο ο voidi αλλα εχω μια αλλη προταση:
Income tax:5% Import tax:40% VAT:8%
Ετσι μετα που οι εταιρειες food θα κανουν "χρυσες δουλειες" θα μπορεσουμε να πετυχουμε αυτο που λεει ο Sidiropoulos να αυξησουμε τους μισθους μεσω income tax και να μειωσουμε τις τιμες (με μια σωστη αναλογια) μεσω VAT.
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Guest Thu 12 Aug 2010 - 0:45

εμμένω στη άποψη μου Razz

Guest
Guest


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by primaridis Thu 12 Aug 2010 - 0:50

Τοτε μπορουμε να μειωσουμε το import tax η διαμορφωσει ειναι:
Income tax:5% Import tax:40% VAT:8%


Last edited by primaridis on Thu 12 Aug 2010 - 12:25; edited 1 time in total
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Beboulinos Thu 12 Aug 2010 - 2:27

Θα ήθελα πιό εμπερειστατωμένες προτάσεις. Δεν μπορούμε να ξεκινάμε από 70% και να καταλήγουμε σε 20%!!!!
Beboulinos
Beboulinos
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by myrmid0nas Thu 12 Aug 2010 - 13:02

@spiros : to income epireazei kai thn etairia otan kaneis collect ta lefta pou exeis mesa alla sthn genikh idea pou diatupwneis 8a sumfwneisw

Opws 8a sumfwneisw kai me ton Beboulino , nomizw oti to parakanoume me tis forologies ....
As vgei enas genikos kanonas kai apo ekei an exoume problhma to vlepoume
myrmid0nas
myrmid0nas
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by thando Thu 12 Aug 2010 - 15:30

Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουμε κάτι. Το income tax δεν πλητει αποκλειστικά τους εργαζόμενους. Ίσως πολλές εταιρίες χρησιμοποιουν το τρικ του MM για να κανουν collect τα εσοδά τους, ωστόσο πολλές άλλες δεν το κάνουν.
Μόνο την τελευταία εβδομάδα είχαμε κέρδος στα κρατικά ταμεία 30gold από το income tax και αυτό δεν προηρθε από τους μισθωτούς.
Οπότε ας σταματήσουμε να πιπιλάμε αυτή την καραμέλα υπέρ των μισθωτών. Κι εγώ εργαζόμενος είμαι. Δικές μου προσωπικές επιχειρήσεις ΔΕΝ εχω. Ότι έχω και δεν έχω το έχω διαθέσει στο ΠΕΖΙΚΟ.

Το θέμα μας είναι , είδικά με τα δεδομένα της DAY1000, να έχουμε επάρκεια αγαθών. Τα food θα αποκτίσουν τάσεις εξαφάνησης, οπότε θα χρειαστούμε κάθε δυνατή εισαγωγή. Ένας εισαγωγέας δεν βγάζει licence εαν δεν δει ότι υπάρχει περιθώριο κέρδους. Πρέπει να το δημιουργήσουμε αλλαζοντας τους συντελεστές.
Αυτά αλλάζουν ανα πάσα στιγμή κρίνουμε ότι κάπου χωλένει το σύστημα. Το ίδιο έχουν κάνει κι αλλες χώρες. οπότε θεωρώ ότι ένα σχετικό reset στις τιμές toy income tax, θα δωσειαρχικά μια ώθηση έστω και μικρή στην επάρκεια αγαθών αλλα και την γενικότερη οικονομία.

Οι περισσοτερες εταιρίες μας αυτή τη στιγμή υπολειτουργούν , όχι επειδη έχει η οικονομία μας προβλημα, αλλα επειδή έχει πρόβλημα ολόκληρο το erepublik. Κι αυτό πρέπει να τ βάλουμε καλά στο μυαλό μας παιδια.


Οπότε η πρόταση μου είναι.
1. Γενική αύξηση του INCOME tax (εισοδήματος) στο 15% (10% μονο σε Νοσοκομεία και Defence Systems)
2. Γενική μείωση του VAT στο 2%
3. Γενική μείωση του import tax (εισαγωγών)στο 5% και παραμονή των RM sto 1% με εξαίρεση το IRON που θα πρέπει να είναι στο 30%( ώστε να μην είναι απαγορευτικό για κάποιον να εισάγει στην χώρα μας. Την στιγμή μάλιστα που είμαστε παραγωγός χώρα-δεν κινδυνευουμε καθόλου από καποιον που θα προσπαθησει να εισάγει iron).
Παράλληλα για να αποδώσουν τα συγκεκριμένα μέτρα, μπορούμε να βάλουμε τον κατώτατο μισθο στο 0,2GRD , ώστε να μην θιγούν τα δικαιώματα των νέων παικτών και της χαμηλής μισθοδοσίας.

Μπορούμε να ξεκινήσουμε έτσι... κι αν δεν δούμε πραγματική αλλαγή στα οικονομικά δεδομένα της χώρας, Τον Σεπτέμβριο επαναφέρουμε τις προηγούμενες ή νέες ρυθμίσεις. Δεν πειραματιζόμαστε! Δοκιμάζουμε τα νέα δεδομένα της V2... κατι που έπρεπε να είχε προχωρήσει από την τελευταία Βουλή της V1 , που φυσικά δεν έγινε.

thando
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Guest Thu 12 Aug 2010 - 16:59

Για την περίπτωση που κάποιος τα έχει μπερδέψει
income tax = 1. όταν κάποιος παίκτης κάνει collect απο την εταιρία του, δλδ έστω ότι έχεις μέσα 100 grd και έχουμε 10% income tax τότε θα λάβει 90 grd και τα 10 grd θα πάνε στο treasury.
2. Επίσης παρακρατεί το αντίστοιχο ποσοστό από τον μισθό ενός υπαλλήλου, δλδ έστω ότι πληρώνεται 1 grd και έχουμε 10% income tax τότε θα πληρωθεί 0.9 grd και το 0.1 grd θα πάει στο treasury.
VAT = το ποσό που μπαίνει καπέλο στο προϊόν που βγαίνει από τις εταιρίες (εγχώριες) στην αγορά, δλδ αν πουλάμε ένα προϊόν 1 grd και έχουμε VAT 10% τότε στην αγορά θα πάει 1,1 grd και το 0.1 grd θα πάει στο treasury.
Import tax = ο φόρος εισαγωγής για τις εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας , δλδ αν κάποιος πουλάει ένα προϊόν 1 grd και έχουμε import tax 10% τότε στην αγορά θα πάει 1,1 grd και το 0.1 grd θα πάει στο treasury.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Αύξηση στο income 15% σημαίνει αυτόματα ότι θα υπάρξει μια σχετική μείωση στον μισθό των εργαζομένων. Η αύξηση του βασικού μισθού θα ισορροπήσει την μείωση. Δεν αλλάζει τίποτα για τους πολίτες αλλά οι εταιρίες όμως θα χάσουν και από την μεγαλύτερη κράτηση απο το collect (όσες κάνουνε) και από την μισθοδοσία. Το κράτος κερδίζει επιπλέον έσοδα.
Μείωση στο VAT 2% ωφελεί τους πολίτες, μειώνει τα έσοδα για το κράτος, δεν αλλάζει τίποτα για τις εταιρίες.
Μείωση στο import θα ωφελήσει τους πολίτες λόγω ανταγωνισμού, θα ζημιώσει τις εταιρίες λόγω πίεσης της αγοράς και θα αυξήσει τα έσοδα του κράτους λόγω μεγαλύτερης δραστηριοποίησης των εταιριών.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Τελικά
Κράτος , μικρή μείωση των εσόδων ή εξισορρόπηση αφού το VAT είναι η κύρια πηγή εσόδων (δεν μπορεί να ξεφύγει κανείς απο αυτό τον φόρο)
Πολίτες, κερδισμένοι λόγω της μείωσης του VAT και ανταγωνισμού λόγω της μείωσης του φόρου της εισγωγής.
Εταιρίες, φοβάμαι ότι εδώ είναι το πρόβλημα, καθώς οι εταιρίες θα πιεστούν πολύ σε μια δύσκολη συγκυρία της αγοράς. Σκεφτείτε ότι την στιγμή που ακριβαίνουν οι μισθοί σημαντικά, η διαφορά με μια ξένη εταιρία θα είναι 3% (VAT 2% - 5% import).
Για αυτό θα πρότεινα το import tax να είναι στο 10% αντί για το 5% , έτσι δίνεται μια ευκαιρία στις εγχώριες εταιρίες και είναι μικρός φόρος που δεν εμποδίζει την επένδυση ξένων εταιριών.
----------------------------------------------------------------------------------------------
1. Γενική αύξηση του INCOME tax (εισοδήματος) στο 15% και στα Νοσοκομεία και Defence Systems, παίρνουν μεγάλους μισθούς στα κατασκευαστικά, ας μην εξαιρούνται, στην v1 δεν είχαμε αρκετούς εργαζομένους στο κατασκευαστικό, ενώ τώρα είναι ισορροπημένα.
2. Γενική μείωση του VAT στο 2%
3. Γενική μείωση του import tax (εισαγωγών)στο 10% και παραμονή των RM sto 1% με εξαίρεση το IRON που θα πρέπει να είναι στο 30%( ώστε να μην είναι απαγορευτικό για κάποιον να εισάγει στην χώρα μας.

Guest
Guest


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by primaridis Thu 12 Aug 2010 - 18:30

Ωραια οποτε εγω θα προτεινω αλλαγη φορου στα food:
Ιmport tax:5% Income tax:15% Vat:2%
Τωρα καποιοι πρεπει να αναλαβουν και τους υπολοιπους νομους εγω μπορω να προτεινω και την ιδια διαμορφωση για καποιο αλλο προϊον αν θελετε.
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Guest Thu 12 Aug 2010 - 18:38

Ρε συ μη βιάζεσαι , κάτσε να δούμε τι θα πούνε και τα άλλα παιδιά.
Edit : Τώρα είδα ότι κατέθεσες πρόταση νόμου, εγώ την καταψήφισα γιατί θεωρώ ότι δεν εξαντλήθηκε η συζήτηση.

Guest
Guest


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by primaridis Thu 12 Aug 2010 - 18:45

Δεν πειραζει το γοργον και χαρην εχει η αναβαθμισει ερχεται ας βγαλουμε αυτη την προταση πειραματικα και αν παει καλα βγαζουμε και τις αλλες δε βιαζομαι απλα λεω να τη βγαλουμε δοκιμαστικα
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by thando Thu 12 Aug 2010 - 19:11

A re primaridis... 8a arxisoun pali na fwnazoun... akoma kai multi mou 8a se poune Very Happy

Tespa... Geokos h idanikh lysh einai kapou anamesa sthn protash sou kai thn protash mou... nomizw oti prepei protistws na diasfalisoume toso ta kratika esoda, oso kai thn eparkeia aga8wn sthn xwra...
8ewrw oti to 0,2GRD ston katwtato mis8o den apotelei problhma thn stigmh poy etsi ki alliws oi mones eteiries pou 8a leitourgoun mexri na parei mprosta h agora ton septemrbh 8a einai mono sta proionta eyreias katanalwshs (food) ki apo ekei kaipera mono ean exoume kapoia kalh maxh 8a dwsei w8hsh sta ypoloipa...;-)

thando
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Αλλαγη φορων στα φαγητα Empty Re: Αλλαγη φορων στα φαγητα

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum