eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

+3
PTOLEMEOS
primaridis
Tasos 1917
7 posters

Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by Tasos 1917 Wed 4 Apr 2012 - 18:54

Το Υπούργειο Εξωτερικών δημιουργήθηκε και άνοιξα και αυτό το τόπικ για να αρχίσει η συνολική κουβέντα περί εξωτερικής πολιτικής μεταξύ Βουλής και Κυβέρνησης. Ας περιμένουμε και την εκλογή της νέας κυβέρνησης και ας πιάσουμε άμεσα δουλειά!
Tasos 1917
Tasos 1917
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by primaridis Wed 4 Apr 2012 - 19:24

αν και δεν ειμαι βουλευτής επειδή είναι ανοιχτό παίρνω το θάρρος να πω κάτι πάνω στο θέμα:
Το πιο σημαντικο στην εξωτερικη πολιτική για μένα είναι η πληροφόρηση γι αυτό επιμένω: ανοίξτε πάλι τις πρεσβείες εγώ πήρα την πρωτοβουλία στο google doc που μου ειχε δωθει για πρεσβεια Ιρλανδιας να συνεχίσω τις αναφορές αν και νομίζω κανείς δεν τις κοιτάει αλλά αυτό που εγώ προτείνω είναι να συνεχιστεί το πρόγραμμα και για να έχουμε ενεργούς πρέσβης μπορεί να γίνει το εξής:
1. Δημοσίευση άρθρων για την ανάθεση πρεσβειών.
2.Δημιουργία φόρουμ ή section στο φόρουμ αυτό (στο οποίο πρόσβαση θα έχουν πολλοί λίγοι) για να γράφονται οι αναφορές γιατί τα docs δε βολεύουν τόσο στο διάβασμα.
3. Ανάθεση σε τουλάχιστον 2-3 άτομα να τις διαβάζουν και να μεταφέρουν ότι κρίνουν απαραίτητο στον υπουργό.
4. Συχνές συναντήσεις όλων των πρεσβευτών μαζί με τους υπεύθυνους και τον ΥΠΕΞ για ενημέρωση και συζήτηση.
5. Επικοινωνία σε συχνή βάση των υπεύθυνων πρεσβειών με τους πρεσβευτές. Πρέπει να τονίσουμε ότι πολλοί πρεσβευτές τα παρατουσαν γιατί είχαν την εντύπωση ότι κανείς δεν τα διαβάζει, δε φταίει βέβαια ο υπεύθυνος πρεσβειών απλά ήταν ένα άτομο με πολύ επιφορτισμένες ευθύνες.
6. Οι πρεσβευτές να μιλάνε όλοι μαζί με κυκλικά, όχι τόσο για να λέει ο καθένας για τη χώρα του αυτό που χρειάζεται πιο πολύ είναι λίγη καθοδήγηση στο ποια στάση να κρατάνε και επίσης έτσι μένουν πιο εύκολα ενεργοί.
Νομίζω αυτό είναι ένα από τα πράγματα που πρέπει να δοθεί βάση, συγχωρήστε με για την πρωτοβουλία μου να γράψω εδώ δεν ξέρω αν επιτρέπεται απλά έπρεπε να το πω αυτό κάπου Razz
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by PTOLEMEOS Thu 5 Apr 2012 - 0:02

Θα μπορούσε στο section αυτό να υπάρχουν topic με τίτλο το όνομα της χώρας.

Για παράδειγμα primaridis φτιάχνεις ένα topic με τίτλο Ιρλανδία, και ποστάρεις εκεί τις αναφορές σου. Και στο topic αυτό θα γίνεται συζήτηση που θα αφορά μόνο την Ιρλανδία. Έτσι αποφεύγονται και τα doc που δε βολεύουν τόσο
PTOLEMEOS
PTOLEMEOS
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by primaridis Thu 5 Apr 2012 - 11:41

Ναι αλλα αυτο το τοπικ θα επρεπε να το βλεπουν μονο ο προεδρος ο mofa, ο υπευθυνος πρεσβειων και ο πρεσβης γιατι αυτα ειναι θεματα μεγαλης ευαισθησιας και κρατικου απορρητου πολλες φορες... παλιοτερα υπηρχε φορουμ που γραφανε μονο οι πρεσβεις και το βλεπανε/ξερανε πολλοι λιγοι
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by PTOLEMEOS Thu 5 Apr 2012 - 23:04

Νομίζω πως μας έφαγαν τα απόρρητα. Το να μπορούν να γράψουν οι πρέσβεις οι βουλευτές ο πρόεδρος και οι mofa το καταλαβαίνω. Το να είναι απόρρητα από την υπόλοιπη κοινότητα το θεωρώ υπερβολή. Αν μπορούσε κάποιος ξένος να τρυπώσει εδώ να βρει το θέμα που τον ενδιαφέρει και να έχει και το επίπεδο οργάνωσης να χρησιμοποιήσει την πληροφορία που έχει, τότε χαλάλι του.
PTOLEMEOS
PTOLEMEOS
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by Orfeas Tsakalos Fri 6 Apr 2012 - 8:48

PTOLEMEOS wrote:Νομίζω πως μας έφαγαν τα απόρρητα. Το να μπορούν να γράψουν οι πρέσβεις οι βουλευτές ο πρόεδρος και οι mofa το καταλαβαίνω. Το να είναι απόρρητα από την υπόλοιπη κοινότητα το θεωρώ υπερβολή. Αν μπορούσε κάποιος ξένος να τρυπώσει εδώ να βρει το θέμα που τον ενδιαφέρει και να έχει και το επίπεδο οργάνωσης να χρησιμοποιήσει την πληροφορία που έχει, τότε χαλάλι του.

Θα συμφωνήσω με τον "προλαλήσαντα". Το θέμα είναι να χαιρόμαστε το παιχνίδι, εδώ δεν είναι RL.

Orfeas Tsakalos
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by Absolutus Perfectus Fri 6 Apr 2012 - 15:49

egw pali symfono me ton primaridi. ite einai paixnidi ite oxi o skopos einai na proxorisoume xwris opoia ''apoleia'' kalo kai xrisimo einai na yparxoun ta aporita. allios me ti dikaiologia ''paixnidi einai'' as to afisoume kai na pame xima sto kima

Absolutus Perfectus
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by primaridis Fri 6 Apr 2012 - 18:08

Κοιταξτε να δείτε επειδή αυτά τα θέματα που αφορούν την Εξωτερική πολιτική πολλές φορές είναι πληροφορίες που είναι πολύ "ευαίσθητες" καλό είναι να παίρνουμε τις προφυλλάξεις μας. Τέλος πάντων το αν θα είναι απόρρητο ή όχι είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί αυτή τη στιγμή, το σημαντικό είναι να μπορέσει να υλοποιηθεί το πρόγραμμα.
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by jimkats1 Mon 9 Apr 2012 - 14:54

Συμφωνώ. Αλλά πάντως τι πληροφορίες θα μπορούσαν να είναι αυτές που θα τις χρησιμοποιούσαν οι κατάσκοποι για να χαλάσουν τις σχέσεις μας με τις άλλες χώρες; Αυτό δεν ψιλοκαταλαβαίνω.
jimkats1
jimkats1
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by Makedonissa Wed 9 May 2012 - 16:52

Καλησπερα παιδια.
Μετα απο καιρο νομιζω οτι πλεο ως ΥπΕξ μπορω να τοποθετηθω και εγω σε καποια θεματα.
1. Πιανω το πιο ευκολο. Εδω και αρκετο καιρο γνωριζουμε ολοι πως η ηγεσια του Καναδα ειναι τρεις λαλουν και 2 χορευουν. Νεος Προεδρος λοιπον εκει ειναι ο φιλος Sperry, ο οποιος και μου εστειλε χτες το παρακατω μηνυμα δειχνοντας μας τις προθεσεις του και στην προσπαθεια του να αλλαξει το αρνητικο κλιμα που εχει δημιουργηθει παγκοσμιως για τη χωρα του:

Sperry to Makedonissa | 9 hours ago
Hey There! On behalf of Canada, I want to offer you this Open Letter from my government. If you could give this a read over and pass it on to your administration when you have time, I would really appreciate it.

http://tinyurl.com/OpenLetterCanada

Many thanks for your time and continued friendship;
Cheers,
Sperry
eCan CP
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by Makedonissa Wed 9 May 2012 - 16:56

2. Διαβασα τα γραφομενα σας και εχετε τα δικια σας. Ηδη η ομαδα του ΥπΕξ ετοιμαζει αρθρο με τις δρασεις που θελει να αναπτυξει αυτο τον μηνα. Δεν καθομαστε, δεν ξηνομαστε. Θα διαβασετε και θα καταλαβετε. Στις δρασεις αυτες περιλαμβανονται και πρεσβεις και φορουμ και ενημερωσεις και αλλα.
Απλα stay tuned για την εφημεριδα και μετα ξαναμιλαμε.
3. Θελω, μετα την δημοσιευση του αρθρου και τις αντιδρασεις του κοσμου αλλα και των βουλευτων, να συζητησουμε μια πολυ σοβαρη προταση που εχω σχετικα με τη λειτουργια του ΥπΕξ και μας ενδιαφερει ολους, πολιτες και πολιτικους.

Αυτα προς το παρον. Θα τα ξαναπουμε συντομα.
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης Empty Re: Συζήτηση για την Εξωτερική Πολιτική μεταξύ βουλευτών και κυβέρνησης

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum