eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

5 posters

Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by pammaxoc Fri 27 Apr 2012 - 0:42

Σημερα ειδα με εκπληξη οτι μετα απο λιγες ωρες αφου βγηκαν τα αποτελεσματα καταθεσε η ερικα νομο μομφης στον προεδρο της χωρας.Αυτο συνεβει γιατι εξυπηρετει τα συμφεροντα της χωρας μας;Γιατι ενω σε μια εβδομαδα θα εχουμε παλι προεδρικες εκλογες εμφανιζετε τωρα προταση μομφης;
Θελω κ ΑΠΑΙΤΩ σαν πολιτης πρωτα αλλα κ σαν 2 φορες εκλεγμενος βουλευτης να μου πει καποιος γιατι ενω δν κατεβηκε σαν προταση για να συζητηθει στο φορουμ κατεβηκε με το αισθημα του κατεπειγοντος η προταση μομφης;;;
Δν εχει συγκροτηθει βουλη ουτε καν συναντηση εχιε γινει ουτε καν προεδρειο κ ουτε καν να γινουνε οι επιτροπες κ κατεβαζετε εναν τετοιο νομο ;;;
Αυτο λετε εσεις δημοκρατια κ συλλογικη δυνατοτητα αποφασεων;
Θελω να μαθω τα ονοματα των βουλευτων που ψηφισαν ΝΑΙ κ γιατι το εκαναν αυτο ...
pammaxoc
pammaxoc
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by savvasferrari Fri 27 Apr 2012 - 16:02

Είναι ντροπή και αίσχος να μην σέβονται τις διαδικασίες.
Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει του κεφαλιού του. Έχουμε ευθύνες τεράστιες σαν βουλευτές.
Για μένα η WorstNightmare έδειξε ότι ήταν ανέτοιμη για πρόεδρος της χώρας και φυσικά κάηκε σαν βουλευτής.

Η Βουλή ούτε καν πρόλαβε να συγκροτηθεί και κατέβασε πρόταση μομφής. Δηλαδή αν τα logs είναι ψεύτικα, όπως και ισχυρίζεται ο πρόεδρος ότι είναι, τότε έκθεσε την χώρα μας ανεπανόρθωτα χωρίς να περιμένει.

Φυσικά και ψήφισα ΟΧΙ.
savvasferrari
savvasferrari
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by Aggelina22 Fri 27 Apr 2012 - 17:27

Συμφωνώ κι εγώ ότι η πρόταση μομφής κατέβηκε βεβιασμένα και μπορούσε να προχωρήσει κατόπιν συνεννοήσεως...Και όχι πριν καν πολλοί ακόμα,καταλάβουν το τι γίνεται...

Εγώ ψήφισα ναι και αυτό γιατί πιστεύω ότι ο Πρόεδρος φέρθηκε πολύ επιπόλαια θέτοντας σε πιθανή κρίση τις σχέση με τις συμμαχικές μας χώρες...Φοβάμαι τις επόμενες κινήσεις του σε περίπτωση παραμονής του.Όχι τόσο ότι θα μας βγάλει έτσι εύκολα από τη συμμαχία,αλλά ότι,όντας πρόεδρος και απειλώντας,θα αλλοιώσει τις μεταξύ μας σχέσεις με την EDEN και θα θέσει υπό αμφισβήτηση όλη την Ελλάδα.
Επίσης,δεν συμφωνώ με την επιλογή του να θέσει την προσωπική του κόντρα με τον Ιάσωνα,η οποία διόλου με ενδιαφέρει,στο τραπέζι των συμμάχων ζητώντας εκ μέρους ΟΛΩΝ των Ελλήνων,την αποπομπή του.Το summit δεν οργανώνεται για την εξυπηρέτηση των προσωπικών αιτημάτων του καθενός.
Όσο για τα bonus που προσπαθούσε να πείσει (και δεν το αμφισβητώ) ότι κυνηγάει,με τον τρόπο που εκφράστηκε κατάφερε και θα κατάφερνε μόνο να μην το πετύχει.Τέτοια ζητήματα θέλουν καλή και καθαρή διπλωματία και όχι ψευτοαπειλές.Αυτά δεν είναι πολιτική.

Κατέθεσα καθαρά τις προσωπικές μου απόψεις και τους λόγους για τους οποίους ψήφισα θετικά στην πρόταση μομφής.

Aggelina22
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by markos28 Fri 27 Apr 2012 - 21:34

Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφει η Aggelina22 .....
συμφωνω οτι δεν εφαρμοστικαν οι διαδικασιες που πρεπει..αλλα επρεπε να διαβασω και να κρινω και ψηφισα ΝΑΙ ..
Διοτι δεν μπορει ενας Προεδρος εκλεγμενος απο τους ε-πολιτες και εκπροσωποντας ενα ολοκληρο ε-εθνος να μιλαει κατα αυτο τον τροπο ..
καθομαστε και ρωτωμαστε γιατι ψηφισαμε ναι η οχι.. τον προεδρο τον ρωτησε κανεις ποιον ενημερωσε για να παρει μια τεταια αποφαση?
γιατι το κοινοβουλειο το προσπερασε..και επραξε απο μονος του..υπαρχουν λοιπον πολλοι λογοι που ψηφισα ναι..και οχι γιατι με κατευθηνε καποιος
Κατέθεσα καθαρά τις προσωπικές μου απόψεις και τους λόγους για τους οποίους ψήφισα θετικά στην πρόταση μομφής.

markos28
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by petrelaias Fri 27 Apr 2012 - 23:54

Η aggelina22 και ο markos 28 με κάλυψan απόλυτα.
Η θετικη μου ψήφος ήρθε μετά απο αρκετή σκέψη, τόσο για τον χρόνο όσο και για τους πραγματικούς λόγους που ίσως κατατεθηκε η πρότασης μομφης με τα οποια δεν συμφωνω απόλυτα.

Σημαντικό ρόλο επαιξε και η πορεία του Tall Niki στο παιχνιδι που κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι αρκετες φορες εριστικη και εγωιστικη.

Κατέθεσα καθαρά τις προσωπικές μου απόψεις και τους λόγους για τους οποίους ψήφισα θετικά στην πρόταση μομφής.





petrelaias
petrelaias
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by pammaxoc Sat 28 Apr 2012 - 0:18

Χαιρομαι που ειχατε το θαρρος κ εκφρασατε την γνωμη σας στο τοπικ χωρις φοβο αλλα με παθος.
Στεναχωριεμαι ομως οταν βλεπω οτι μεσα σε 1 μερα επεσε προεδρος γιατι ο ιδιος φερετε να απειλησε την EDEN για να παρει περισσοτερα για την ελλαδα ... γιατι κακα τα ψεματα κ να ηθελε να μας βγαλει εκτος δν ειναι τοσο ευκολο.
pammaxoc
pammaxoc
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by Aggelina22 Sat 28 Apr 2012 - 0:50

Το συγκεκριμένο το έχω ξαναπεί σε άλλη συζήτηση...

Δεν αμφισβητώ τις ενδεχόμενες προθέσεις του Tall_niki αλλά τον τρόπο που τις εξέφρασε.Ένας πρόεδρος πρέπει να είναι σοβαρός και να κερδίζει με τη συμπεριφορά του και τη στάση του τον σεβασμό του λαού του και των συμμάχων του.Ένας σωστός και υπεύθυνος πρόεδρος πρέπει,κατ'εμέ,να ζυγίζει τα λόγια του και προσπαθεί να επιτύχει τους στόχους του μέσω της διπλωματικής οδού και της ανάπτυξης σωστών και λογικών επιχειρημάτων,και όχι με απειλές και φωνές,με το έτσι θέλω επειδή εγώ είμαι εγώ και ο άλλος είναι ο άλλος,κι εγώ δεν ξέρω τι..

Aggelina22
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by markos28 Sat 28 Apr 2012 - 8:54

na kano k egw mia erotish..
eseis pou psifisate oxi.. simfoneite diladi to pws to xeiristike o proedros mas..to pws mas eksethese san e-ethnos mias k milouse ek merous olhs tis egreece..
sas arese pou prosperase olo to kinovoulio k edrase egoistika..xoris na rotisei kanena??
den tha protimousate na to eixe xeiristei kalitera k me tetoio tropo..wste na min dimiourgithei olo ayto edw?
den nomizo oti ithele kaneis na kanoume tetoies kouventes k na trogomaste gia akomh mia fora metaksi mas..
to na eisai proedros mias xwras einai megalh eythinh.. prepei na ksereis polla pragmata akoma k sto pws na milas stous allous..idios se mia symaxia opws h eden..
allios tha ginomastan oloi proedroi..
kai ena teleutaio pou diavasa k merikoi to lene synexeia.. oti ithele na figoume apo eden kai na pame terra...GIATI??? GIATI??? idia mmp.. oxi?? tote giati olo aytos o samatas?k h epithetikotita??
ksekinise olo lathos k isos katelikse lathos.. to thema apo edw k pera den einai ti egine??giati egine.. alla ti kanoume apo edw k pera..
den nomizo oti xreiazontai litsarismata ..alla na mathainoun apo ta lathoi tous osoi ta kanoyn..
eyxaristo k kali sas mera

markos28
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by savvasferrari Sat 28 Apr 2012 - 13:01

Ο tall_niki δεν είχε σκοπό να αφήσει ποτέ την EDEN.
1000 φορές το είπε. Απλά το είπε σαν μοχλό πίεσης μπας και φιλοτιμηθούν να βάλουν prio την χώρα μας.

Συμφωνώ ότι δεν χειρίστηκε σωστά το θέμα EDEN αλλά κοίταξε να δεις... το να κάνεις impeach έναν CP επειδή ήθελε το καλύτερο για την χώρα του είναι λίγο οξύμωρο δεν νομίζεις;

Τώρα στο θέμα με τον Iaswn και tall_niki είναι και οι 2 εγωιστές όσο δεν πάει και αυτός ο εγωισμός δεν είναι καλό για κανέναν. Δηλαδή..
Ο Iaswn επειδή ήταν ο tall_niki CP αποφάσισε να κοιτάξει τα προσωπικά του εγώ και να μην βαράνε οι Μυρμιδόνες-G@ma Ελλάδα και φυσικά δεν έβαζαν την Ελλάδα prio επίσης για τον ίδιο λόγο. Ο Iaswn παρασκηνιακά έκανε το παιχνιδάκι του στην EDEN. O tall_niki από την άλλη ήταν επιθετικός στην EDEN επειδή ήταν ο Iaswn SC και πίστευε, ορθώς κατά την άποψή μου, ότι υπονόμευε την προεδρία του. Έτσι και με πρόφαση το καλό της Ελλάδας κοίταξε και το δικό του εγώ για να διώξει τον Iaswn.

Απλά πράματα.

Δεν σχολιάζω καν ότι το impeachment ήταν στημένο εξαρχής. Περίμεναν μια αφορμή και όταν την βρήκαν χωρίς διαδικασίες και χωρίς τίποτα απλά τον καθαίρεσαν. Είναι σαν να κρεμάσες κάποιον χωρίς δικαστήριο... Με την μία ένοχος. Ρωτήσατε τον barakobamias αν ήθελε να αναλάβει; Αφήσατε τον πρόεδρο να αμυνθεί; Όχι...

Για μένα ήταν μεγάλο φιάσκο το χθεσινό.

savvasferrari
savvasferrari
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by Aggelina22 Sat 28 Apr 2012 - 13:53

Προσωπικά,πριν ψηφίσω,μπήκα στο ts για να ακούσω και τη δική του άποψη επί του θέματος...
Ακούγοντας τον,όσο μίλησε,επέλεξα τελικά αυτό που επέλεξα...

Και το πώς χειρίζεται ένας ηγέτης τα συμφέροντα της χώρας του και τι χαρακτήρα δείχνει στους έξω,έχει πάρα πολύ μεγάλη σημασία!

Όσο για τους Μυρμιδόνες,εγώ άκουσα εκπρόσωπο αυτών και βουλευτή,ήταν και ο Tall στη συζήτηση,να λέει ότι ακολούθησαν όλο αυτό τον καιρό,κανονικά τα BO και τα CoD που έβαζε η κυβέρνηση.

Τελοσπάντων,ό,τι έγινε έγινε,το θέμα είναι τι κάνουμε απο εδώ και πέρα...Καλό είναι οι επόμενοι πρόεδροι να λάβουν υπ'όψιν τους τα λάθη των προηγουμένων,να πράξουν και να συμπεριφερθούν ορθά από εδώ και πέρα...

Aggelina22
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

καλα καθηκοντα νεοι  βουλευτες !!! Empty Re: καλα καθηκοντα νεοι βουλευτες !!!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum