eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

+14
AK-47 KPHTH
EleniG
lefterakis
McLarenDr
kostass13
jimkats1
JohnnyDragonGr
petrakos90
Manolis Papas
mariath13
George The Mercifull
CRIS 99
ozzyr21
Makedonissa
18 posters

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Makedonissa Fri 13 Jul 2012 - 9:38

Καλημέρα σε όλους.
Από την EDEN μας ενημέρωσαν οτι θα πρέπει σήμερα να κατεβάσω NE Law στη Σερβία. Το μόνο που θέλω να κάνετε είναι να ΜΗΝ ψηφίσετε. Ούτε υπέρ ούτε κατά. Θα πρέπει να αφήσουμε την ψηφοφορία γιά την τελευταία στιγμή.
Πρόκειται γιά ένα ομαδικό ΝΕ από Κροατία, Βοσνια, Ιταλία, πιθανόν Ρουμανία και Ελλάδα.
Το σχέδιο είναι να επιτεθούμε ομαδικά και να πέσει το βάρος σε εμάς, στην Απουλία. Ως γνωστόν, έχουμε ΝΑΡ με Σκόπια μέχρι την ημέρα 1700, 00.00 eRep ώρα. Είπα ότι εάν δουν οι σκοπιανοί ότι κάνουμε ΝΕ με Σερβία, δεν θα συνεχίσουν το ΝΑΡ και θα προτιμήσουν να μας επιτεθούν. Σε αυτή την περίπτωση, η EDEN, με την προϋπόθεση ότι θα έχουμε πάρει την Απουλία, θα κάνει rw εκεί για να κλείσει το ΝΕ μας και θα μας βοηθήσει μετά με τα Σκόπια.
Το πρόβλημα μας είναι τι θα γίνει εάν ΔΕΝ πάρουμε την Απουλία.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αμυνθούμε σε 2 μέτωπα, με Σερβία και Σκόπια, κάτι που μου φαίνεται πολύ βαρύ όπως καταλαβαίνετε.
Θέλω τη γνώμη σας πριν ανοίξω το ΝΕ. Είναι δύσκολη περίοδος, ο κόσμος φεύγει μεν, αλλά όσοι μένουν έχουν αρχίσει και βαριούνται. Δηλαδή υπάρχουν και υπέρ και κατά για να το ξεκινήσουμε.
Επίσης, θα πρέπει όλη αυτή η κουβέντα να λήξει μέσα στις επόμενες πολύ λίγες ώρες, για αυτό και θα ήθελα τη συμμετοχή σας και τις προτάσεις σας σύντομα.
Ευχαριστώ.


Last edited by Makedonissa on Fri 13 Jul 2012 - 9:46; edited 1 time in total
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by ozzyr21 Fri 13 Jul 2012 - 9:44

Thewrw polu epikinduno na ginei auto twra...
Opws eipes polloi exoun figei kai nomizw oti einai polu viastiki kinisi.
Nomizw tha eprepe na eixe suzitithei nwritera... na exoun enimerwthei oi commanders twn mu. Den kserw, de nomizw pws einai kali idea...
ozzyr21
ozzyr21
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Makedonissa Fri 13 Jul 2012 - 9:46

Αποφασεις τετοιου ειδους δεν μπορουν να συζητιουνται νωριτερα. Ειναι αναλογες με τις εξελιξεις. Τωρα που και η Βοσνια και η Κροατια και η Ιταλια εχουν περιοχη με συνορα στη Σερβια, τωρα προκυπτει τετοια αναγκη.
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by CRIS 99 Fri 13 Jul 2012 - 9:46

καλημερα,,νομιζω πως οι σκοπιανοι ειναι περισσοτερο κουρασμενοι απο τους πολεμους σε συγκριση με εμας.
Στα μειον μας ειναι η ελλειψη δυναμης πυρος που ειχαμε τους προηγουμενους μηνες.

Πρεπει να μας βοηθησει εμπρακτα η EDEN αν ξεκινησουμε αυτην την επιχειρηση.

Ας μην ψηφιστει μεχρι το απογευμα το proposal για NE ,συμφωνω κ εγω.

Μπορουμε να τα καταφερουμε,υπο προυποθεσεις οπως προειπα.
CRIS 99
CRIS 99
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Makedonissa Fri 13 Jul 2012 - 9:48

Υπαρχει δεσμευση απο την EDEN οτι θα πεσει βαρος στην Απουλια. Εμενα ο ενδοιασμος μου ειναι οτι επειδη θα εχουν και οι Κροατες ΝΕ, θα επικεντρωθουν εκει και δεν παιξουν Απουλια. Αλλιως δεν θα ειχα προβλημα.
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by CRIS 99 Fri 13 Jul 2012 - 9:51

Με τον ευκολο ή δυσκολο τροπο ,θα τα κοψουμε τα κοινα συνορα .
CRIS 99
CRIS 99
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by ozzyr21 Fri 13 Jul 2012 - 9:54

Apla den kserw an aksizei to risko... ti tha kerdisoume an ola pane kala k to sxedio paei opws theloume k ti tha sumvei an den paei kala k vrethoume na amunomaste se 2 metopa... riskaroume na xasoume edafh mia periodo pou tha einai polu duskolo na ta ksanaparoume pisw...
Den kserw, thelw na dw k alles apopseis!
ozzyr21
ozzyr21
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by George The Mercifull Fri 13 Jul 2012 - 9:59

Από την στιγμή που υπάρχει σχέδιο της συμμαχίας, ας το κάνουμε. Ελπίζω μόνο όπως είπε ο Μak να μην μείνουμε ξεκρέμαστοι λόγω του ότι παίζει και η Κροατία με NE. Όντως αν κατακτηθεί η Απούλια φαίνεται λογικό να βοηθηθούμε από την EDEN. Σε περίπτωση όμως που δεν κατακτηθεί θα ήταν καλό να μην μείνουμε μόνοι μας με 2 ανοιχτά μέτωπα.
George The Mercifull
George The Mercifull
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Makedonissa Fri 13 Jul 2012 - 10:04

Εγω ζητησα την δεσμευση της EDEN για την αμυνα μας κυριως, γιατι για την επιθεση, μας την προσφεραν απο μονοι τους οπως καταλαβαινετε.
Τι θα κερδισουμε; Θα κερδισουμε οτι θα κανουμε το παιγνιδι μας, θα δειξουμε ποιοι ειμαστε και αν μετραμε ή οχι στην EDEN, θα βοηθησουμε ολους αυτους που μας βοηθησαν να ελευθερωθουμε και να χτυπησουμε απεναντι στους Σκοπιανους και αλλα τετοια ομορφα.
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by mariath13 Fri 13 Jul 2012 - 10:18

Επειδή είναι καλοκαίρι, οι πιο πολλοί θα είναι στις παραλίες και δεν θα βοηθήσουν. Είναι πολύ επικίνδυνο. Στο Division 3, έχουμε πρόβλημα.
Λέω να μην το κάνουμε.

mariath13
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by ozzyr21 Fri 13 Jul 2012 - 10:20

erxetai k savvatokuriako, min to ksexnate auto...
ozzyr21
ozzyr21
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Manolis Papas Fri 13 Jul 2012 - 10:29

Καλημέρα και από μένα!
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω το σχέδιο είναι αρκετά ριψοκίνδυνο λόγω εποχής και πιθανότητας να βρεθούμε εκτεθειμένοι σε δυο μέτωπα. Όμως πιστεύω ότι έχουμε την ηθική υποχρέωση να βοηθάμε την συμμαχία με κάθε τρόπο, από εμένα ναι.
Έχουμε κανένα νέο από τους Σκοπιανούς σχετικά με την επέκταση του NAP;

Manolis Papas
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Makedonissa Fri 13 Jul 2012 - 10:40

Οχι δεν εχουμε νεα απο αυτους, αλλα θεωρω 99,99% οτι θα μας κανουν και αυτοι ΝΕ.
Υπαρχει μια περιπτωση να μην γινει, εαν τα πραγματα δεν πανε οπως τα θελουνε στην Αλβανια, αλλα θα το δουμε και αυτο...
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by ozzyr21 Fri 13 Jul 2012 - 11:02

Όλοι λέτε ότι έχουμε την ηθική υποχρέωση να βοηθήσουμε τους συμμάχους άλλα δε νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος. Μια eGreece χωρίς ανοιχτά μέτωπα μπορεί να βοηθήσει πολύ σημαντικά την EDEN και το είδαμε αυτό τις τελευταίες μέρες με Πορτογαλία, Τουρκία κτλ. Υπό άλλες συνθήκες θα ήμουν κι εγώ θετικός σε μια τέτοια κίνηση, αλλά από τη στιγμή που είναι Ιούλιος μήνας και πολλά άτομα βρίσκονται στις παραλίες και αύριο και μεθαύριο θα είναι πολλοί περισσότεροι, δε μπορώ να συμφωνήσω με ένα σχέδιο που μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες για το υπόλοιπο καλοκαίρι και να φέρει την eGreece και κατά συνέπεια και την EDEN σε χειρότερη θέση από την οποία αρχικά βρισκόταν. Όσο γι' αυτούς που βαρέθηκαν μπορούν να κάνουν υπομονή 3 μέρες ακόμα που θα τελειώσει το ΝΑP με τα Σκόπια.
ozzyr21
ozzyr21
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by petrakos90 Fri 13 Jul 2012 - 11:23

Εγώ θα συμφωνήσω με την πρόταση του Mak να ανοίξουμε ΝΕ τη Σερβία αν χρειαστεί!! Εάν έχουμε την κατάλληλη υποστήριξη από EDEN για να πάρουμε την Απουλία και την αντίστοιχη υποστήριξη για να κλείσει μετά το μέτωπο κερδίζοντας κόντρα το rw(αν χρειαστεί), τότε ένα μέτωπο με Σκόπια δε νομίζω ότι είναι τραγικό....

Τώρα, αν χάσουμε Απουλία κι έχουμε συνέχεια με Σερβία αλλάζοντας τα σχέδια, θα πρέπει καλού-κακού να οργανωθεί και από EDEN ένα plan B...δε θα φτάσει να αμυνόμαστε μόνοι! π.χ. αν δούμε ότι μας παίρνουν αμπάριζα, να ανοίξουμε rw Lower Egypt και χάνοντάς το να ταμπουρωθούμε πάλι Αραβία για αν μη σβηστούμε....

άποψή μου...

all in από μένα από τη στιγμή που δεν κινδυνεύουμε να σβηστούμε τελείως από τον χάρτη!!


Last edited by petrakos90 on Fri 13 Jul 2012 - 11:51; edited 1 time in total
petrakos90
petrakos90
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου) Empty Re: NE Law την ημερα 1696-7 (13 Ιουλιου)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum