eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Δημιουργία Ενιαίας Εθνικής Στρατηγικής

2 posters

Go down

Δημιουργία Ενιαίας Εθνικής Στρατηγικής Empty Δημιουργία Ενιαίας Εθνικής Στρατηγικής

Post by eforius30 Thu 30 May 2013 - 12:44

Καλημέρα,

Οσοι δε με ξέρετε είμαι ο eforius30 από τους Sarissa Warriors και αυτή εϊναι η πρώτη μου θητεία.

Ορμώμενος από τα κυκλικά των βουλευτών, που για πρώτη φορά είμαι μέσα, θα ήθελα να καταθέσω μια πρόταση για συζήτηση. Η πρότασή μου είναι απλή. Μετά το "φιάσκο", κατά τη γνώμη μου, με το θέμα της συμμαχίας και με τις κατραπακιές σε διπλωματικό επίπεδο (αίσθηση μου σαν χρήστης) από τη Σερβία, θα ήθελα να προτείνω τη δημιουργία μιας Λευκής Βίβλου η οποία και θα περιέχει το σύνολο της στρατηγικής της χώρας έτσι όπως εκφράζετε από τους μακροπρόθεσμους και μεσοπρόθεσμους στόχους μας.

Αυτή η Λευκή Βίβλος θα είναι προϊόν συνάντησης πολιτικών και στρατιωτικών αρχών του τόπου δηλαδή, οι Πρόεδροι των κομμάτων και οι αρχηγοί των MU. Μέσα θα υπάρχει ξεκάθαρα ο σχεδιασμός για το τι θέλουμε να επιτύχουμε στρατηγικά στο μεσοπρόθεσμο και μακροπρόθεσμο μέλλον. Για παράδειγμα ότι θέλουμε να κατέβουμε στη μέση Ανατολή. Αυτό το κείμενο θα πρέπει να αναθεωρείτε πχ κάθε τρίμηνο ώστε να είμαστε συνεχώς κοντά σε εφικτούς στόχους. Θα έχουμε λοιπόν έναν μακρόπνοο σχεδιασμό ο οποίος και θα είναι εύκολο να αλλάξει αν χρειαστεί.

Αυτή λοιπόν η Βίβλος θα ακολουθείτε από εκεί και πέρα από τον εκάστοτε πρόεδρο και Βουλή ως μία οδηγία για το τι θέλουμε να πετύχουμε. Όπως ξερετε η μικρή θητεία Βουλής και Προέδρου είναι αποτρεπτική μακροπρόθεσμου σχεδιασμού, οπότε έτσι λύνουμε το πρόβλημα.

Πιστεύω ότι έτσι θα μπορέσουμε να επιτύχουμε πολλά περισσότερα επειδή θα ξέρουμε που πάμε. Δε λέω να αντικαταστήσουμε τον πρόεδρο και τη Βουλή αλλά μόνο να χαράξουμε μια στρατηγική ως χώρα. Να κερδίσουμε ετσι από την ένωση ιδεών.

Ξέρετε όλοι ότι πάντα ήμασταν διχασμένοι και ποτέ δεν εβγαινε προς τα έξω μία άποψη. Λοιπόν λέω πως πρέπει να κάνουμε αυτό που δεν περιμένουν.

Ευχαριστώ,



eforius30
eforius30
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Δημιουργία Ενιαίας Εθνικής Στρατηγικής Empty Re: Δημιουργία Ενιαίας Εθνικής Στρατηγικής

Post by Orfeas Tsakalos Thu 30 May 2013 - 23:35

Καλησπέρα,

Αρχικά δεν θεωρώ φιάσκο αυτό που έγινε με τις συμμαχίες. Θα ήταν φιάσκο αν μπαίναμε στην TWO και δεν ικανοποιούνταν τα όποια αιτήματά μας. Πιστεύω ότι διπλωματικά είμαστε σε καλό σημείο, δεδομένου των συνθηκών. Μένουμε ως είμαστε και οι συνθήκες αργά ή γρήγορα θα βοηθήσουν ώστε να μπούμε σε μια συμμαχία που θα έχουμε και ισχύ και ρόλο.

Δεύτερον, δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό αυτό το σχέδιο δράσης. Τα πράγματα αλλάζουν και αλλάζουν γρήγορα, όπως και οι διαθέσεις και οι απόψεις. Αλλά νομίζω ότι σε μια γενική βάση υπάρχει ένα κοινό σχέδιο δράσης. Να περιορίσουμε τους βασικούς αντιπάλους μας (Βουλγαρια, ΠΓΔΜ) και να ανακτήσουμε τα μπόνους κατεβαίνοντας προς τα κάτω.

Βέβαια στην δικιά μου λογική, σε αυτό πρέπει να μπει και η στηριξη στην Τουρκία, κάποιοι διαφωνούν και εκεί αρχίζει να χάνεται η μπάλα. Αρα σταματάμε εκεί και βλέπουμε.

Με αφορμή το ποστ σου, εγώ θα ήθελα να πω ότι βασικό είναι να υπάρχει πρόγραμμα από κάθε υποψήφιο προεδρο και κόμμα, ώστε να ξέρει ο ψηφοφόρος τι ψηφίζει. Από τους υποψήφιους προέδρους αυτό το έχουμε, από τα κόμματα θα ήθελα να το έβλεπα πιο οργανωμένα.

Υ.Γ. Καλό θα ήταν το ποστ αυτό να πάει στο καφενείο της βουλής...

Orfeas Tsakalos
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum