eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ερώτηση προς τον διαχειριστή

5 posters

Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by AntrikosA Tue 28 Jan 2014 - 18:49

Η διευκρίνηση που γίνεται εδώ: https://egreece.forumotion.com/t3563-topic#50903 σε ποια 2 θέματα αναφέρεται;
Επίσης με ποιο κριτήριο επέλεξε να μην κλειδώσει τα 2 θέματα και να νομιμοποιεί οποιαδήποτε ενέργεια της "προηγούμενης βουλής" την στιγμή που σε άλλα θέματα δηλώνει ότι τελείωσε το έργο της.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by Teobest1 Tue 28 Jan 2014 - 21:03

Αγαπητέ χρήστη του forum,

Θα ήθελα να κάνω μια μικρή εισαγωγή. Ουσιαστικά, θέλω να τονίσω τον ρόλο του Προεδρείου στο να κλειδώνει και να μεταφέρει τα θέματα στο Αρχείο. Συνήθως, τα Προεδρεία δεν προλαβαίνουν να κλειδώσουν όλα τα θέματα και καλείται η διαχειριστική ομάδα να δώσει λύση. Συνεπώς, αφότου έχει λήξει η θητεία ή η παράταση που έχει δοθεί από τους διαχειριστές της θητείας του Προεδρείου (εννοείται μόνο στην διαχείριση του βουλευτικού forum μέχρι την ανάληψη καθηκόντων από το νέο), άπτεται αποκλειστικά και μόνο στην κρίση της Διαχείρισης αν θα κλειδώσει ή όχι τα θέματα. Δεν θέλω να αναφερθώ στο Προεδρείο της προηγούμενης βουλής που του είχε δοθεί παράταση και είχε ενημερωθεί ότι πρέπει να κλειδώσει τα θέματα.

Τα θέματα που αναφέρονται στην ενημέρωση των βουλευτών - κι όχι διευκρίνηση - περιλαμβάνονται στον Τομέα Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών, ο οποίος παραμένει κρυφός στους πολίτες. Συνεπώς, δεν μπορώ να αποκαλύψω το περιεχόμενό τους. Ωστόσο, θέλω να τονίσω πως ανοίχτηκαν την τελευταία και την προτελευταία μέρα της θητείας της προηγούμενης βουλής από αρμόδια πάνω στο θέμα της άμυνας και των εξωτερικών πρόσωπα.

Θα αναλύσω τώρα τους λόγους που πάρθηκε η απόφαση να κλειδωθούν τα θέματα. Ένας λόγος αποτελεί ότι αφορούν ζητήματα εθνικής άμυνας και εξωτερικών που δεν έχουν επιλυθεί και θα ήταν άδικος κόπος να κλειδωθούν και να ξανανοίξουν. Ακόμα, ανοίχτηκαν και ήταν ενεργά μέχρι και την τελευταία μέρα της θητείας, ενώ σχεδόν όλα τα υπόλοιπα θέματα ήταν ανενεργά για πάνω από μία εβδομάδα. Τέλος, τα θέματα αυτά απασχόλησαν έντονα την προηγούμενη βουλή ακόμα και στο τελείωμα της θητείας της και έχουν μείνει ακόμα άλυτα, οπότε η λύση θα δοθεί με την νέα βουλή.

Προτού ολοκληρώσω, θα ήθελα να μην παίζουμε με τις λέξεις και τις αρμοδιότητες. Με το να κλειδώνουν - ή όχι - κάποια θέματα, δεν συνεπάγεται νομιμοποίηση όσων περιλαμβάνουν. Η νομιμοποίηση πάντα άπτεται αποκλειστικά και μόνο στην κρίση της τρέχοντος βουλής, το προεδρείο της οποίας έχει κάθε δικαίωμα να τα κλειδώσει αν επιθυμεί.

Ολοκληρώνοντας, θέλω να σ' ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σου πάνω στα ζητήματα της διαχείρισης και να να σου επιστήσω την προσοχή έτσι ώστε να κάνει αντίστοιχες ερωτήσεις και σε άλλα αρμόδια όργανα που αναφέρθηκαν - όχι εκτενώς από προσωπική μου επιλογή - πιο πάνω.

Με εκτίμηση,
Teobest1

Teobest1
Team
Team


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by AntrikosA Wed 29 Jan 2014 - 0:27

ΟΚ τα βρήκα, μπορούσες απλά να βάλεις τα links, όποιος δεν έχει δικαιώματα να τα δει δεν θα μπορούσε να τα δει! (τόσο απλό)

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μου λες ότι η Διαχείριση του φόρουμ μπορεί κάθε φορά κατά βούληση να επιλέγει ΑΝ θα δίνει παράταση και για πόσο χρονικό διάστημα θα παρατείνει τη λειτουργία του Προεδρείου της Βουλής (στο φόρουμ πάντα αφού στο παιχνίδι δεν είναι καν βουλευτές), σωστά;

Επίσης η Διαχείριση επιλέγει και σε ποια θέματα δίνει παράταση και σε ποια όχι;
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by Teobest1 Thu 30 Jan 2014 - 22:54

Αγαπητέ χρήστη του forum,

"Η γλώσσα είναι [...] ισχυρότερη από οποιαδήποτε έπαλξη. [...] Αν η γλώσσα έχει παραμείνει ανέπαφη, μη φοβάσαι. [...] Οι τσάροι αλλάζουν, τα κράτη καταρρέουν, αλλά η γλώσσα και ο λαός είναι αυτά που σου μένουν, κι έτσι το κατακτημένο μέρος της χώρας και του λαού αργά ή γρήγορα θα επιστρέψει πάλι στη γλωσσική του κοιτίδα και στον λαό των προγόνων του." ~ Βασιλιάς Σέρβων Στέφανος Νέμανιας (13ος αι.)

Συνεπώς, είναι σημαντικό να χρησιμοποιούμε σωστά τη γλώσσα, αφού είναι τόσο σημαντική για την επιβίωσή μας. Γι' αυτό, θα μεταφερθώ στο θέμα μας και στην ομάδα λέξεων που παραπέμπει η λέξη "διαχείριση" όπως: Οργάνωση, Συντήρηση, Φροντίδα, Υπευθυνότητα. Όπως μπορείς να διαπιστώσεις και μόνος σου, η διαχείριση του forum παίζει τον πιο κρίσιμο ρόλο στην επιβίωσή του. Οπότε και έχει κάθε δικαίωμα να παίρνει αποφάσεις. Ειδάλλως, θα μπορούσαμε να την μετονομάσουμε σε "Ομάδα Συμμόρφωσης" που μόνο στόχο θα είχε την συμμόρφωση των χρηστών στους κανόνες του forum. Βεβαίως, όλα όσα έχω αναφέρει τα γνωρίζουν όλοι!

Συνεπώς, δεν σου λέω εγώ ότι η Διαχειριστική Ομάδα μπορεί να λάβει μια απόφαση για οτιδήποτε, αλλά ο κοινός νους. Μπορεί να παρατείνει την λειτουργία του Προεδρείου της Βουλής (όπως και έγινε) αν υπάρχει λόγος (όπως και υπήρχε). Μπορεί ακόμα και να αφαιρέσει τα δικαιώματα στο forum ενός μέλους του Προεδρείου αν υπάρχει - φυσικά - λόγος. Έχει κάθε εξουσία στο forum, γι' αυτό είναι και το ανώτατο διαχειριστικό όργανο στο forum. Μιλάμε πάντα (δηλαδή αποτελεί κανόνα) για αιτιολογημένες αποφάσεις κι όχι για αυθαίρετες πρωτοβουλίες.

Εν τέλει, θα σε παρακαλούσα για ακόμη μια φορά να χρησιμοποιείς ορθά την γλώσσα, έτσι ώστε να επιτυγχάνονται εύστοχες ερωτήσεις κι όχι αναλώσιμες. Όπως - για παράδειγμα - ανέφερες ότι η διαχείριση δίνει παράταση σε κάποια θέματα (topics), πράγμα που δεν έχει αναφερθεί πουθενά πιο πάνω. Συνεπώς, δεν είναι δυνατό να υπάρξει απάντηση σε μια ερώτηση που δεν μπορεί να σταθεί από μόνη της.

Θα ήθελα να με ενημερώσεις αν καλύφτηκες για να κλειδώσω το topic.

Με εκτίμηση,
Teobest1

Teobest1
Team
Team


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by AntrikosA Thu 30 Jan 2014 - 23:26

Teobest1 wrote:Μπορεί να παρατείνει την λειτουργία του Προεδρείου της Βουλής (όπως και έγινε) αν υπάρχει λόγος (όπως και υπήρχε).

Teobest1 wrote:Όπως - για παράδειγμα - ανέφερες ότι η διαχείριση δίνει παράταση σε κάποια θέματα (topics), πράγμα που δεν έχει αναφερθεί πουθενά πιο πάνω. Συνεπώς, δεν είναι δυνατό να υπάρξει απάντηση σε μια ερώτηση που δεν μπορεί να σταθεί από μόνη της.

Η χρήση μακροσκελών κειμένων για να "κρύψεις" την ουσία της απάντησης είναι προφανής. Όπως επίσης από τις 2 παραπάνω προτάσεις που παραθέτω είναι προφανές ότι μόνος σου φάσκεις και αντιφάσκεις.

Ας ξεκαθαρίσουμε ότι αναφέρομαι σε θέματα που αφορούν την λειτουργία της Βουλής.
1. Επηρεάζεται ή όχι η λειτουργία της Βουλής αν κάποιος τρίτος (στην προκειμένη περίπτωση ο διαχειριστής του φόρουμ) επιλέγει αν θα παρατείνει ή όχι τη λειτουργία της Βουλής κατά βούληση;
Με ποιο δικαίωμα και ποιο κριτήριο ο διαχειριστής αποφασίζει σε ποια θέματα θα δώσει δικαίωμα στη Βουλή να παρατείνει τη λειτουργία της; (ενέργεια καθόλα παράτυπη)

2. Τελικά, δόθηκε παράταση σε θέματα; Αν ναι σε ποια;
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by Teobest1 Thu 30 Jan 2014 - 23:51

Αγαπητέ χρήστη του forum,

"παρατείνει την λειτουργία του Προεδρείου της Βουλής" και "ανέφερες ότι η διαχείριση δίνει παράταση σε κάποια θέματα (topics)" είπα. Για να κάνω ένα ζουμ στο ζουμί της υπόθεσης "Προεδρείου της Βουλής" και "θέματα (topics)". Αμφιβάλλω αν ταυτίζονται αυτοί οι δύο όροι. Εσύ?

"Επηρεάζεται ή όχι η λειτουργία της Βουλής" Οι ενέργειες που έγιναν δεν επηρέασαν καθόλου την λειτουργία της Βουλής.

"αν κάποιος τρίτος (στην προκειμένη περίπτωση ο διαχειριστής του φόρουμ)" Όπως προανέφερα η Διαχείριση του forum είναι "το ανώτατο διαχειριστικό όργανο στο forum", οπότε δεν θεωρείται "τρίτος", αλλά πρώτος.

"επιλέγει αν θα παρατείνει ή όχι τη λειτουργία της Βουλής κατά βούληση;" Η διαχειριστική ομάδα δεν είναι ο Plato και δεν μπορεί να παρατείνει την λειτουργία της Βουλής. Εγώ αναφέρθηκα σε παράταση των καθηκόντων του Προεδρείου στο forum. Αμφιβάλλω αν ταυτίζονται αυτοί οι δύο όροι...

"Με ποιο δικαίωμα και ποιο κριτήριο ο διαχειριστής αποφασίζει σε ποια θέματα θα δώσει δικαίωμα στη Βουλή να παρατείνει τη λειτουργία της;" Αναφέρεσαι πάλι σε θέματα (topics). Αναφέρεσαι σε παράταση της λειτουργίας της Βουλής. Μήπως δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα?

"Τελικά, δόθηκε παράταση σε θέματα; Αν ναι σε ποια;" Έχει απαντηθεί ήδη.

Ολοκληρώνω τονίζοντας πως έχω ήδη απαντήσει λεπτομερώς σε όλες τις ερωτήσεις που έθεσες και οι τελευταίες διευκρινιστικές ερωτήσεις αποδεικνύονται αναλώσιμες και άτοπες. Συνεπώς, δεν θα απαντηθούν επιπλέον ερωτήσεις.

Με εκτίμηση,
Teobest1

Teobest1
Team
Team


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by AntrikosA Fri 31 Jan 2014 - 2:36

Οι ενέργειες που έκανες με προσωπική σου πρωτοβουλία επηρέασαν την λειτουργία της Βουλής και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα.
Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σου να αποδομήσεις λέξη λέξη τις ερωτήσεις μου και ουσιαστικά να μην απαντήσεις εν τέλει.

Θα κλείσω αναφέροντας:
Ότι εδώ: https://egreece.forumotion.com/t3549-topic#49406
κλείδωσες το topic ΠΑΡΑΤΥΠΑ 36 λεπτά ΠΡΙΝ τελειώσει το έργο της η Βουλή. Όχι απλά δεν έδωσες παράταση γιατί όπως φαίνεται η διαχείριση είναι πρώτη και δίνει παρατάσεις όπου θέλει αλλά το κλείδωσες νωρίτερα.

Ενώ εδώ: https://egreece.forumotion.com/t3639p15-forum απλά απείχες κάνοντας τα στραβά μάτια όπως ορίζει η αντικειμενικότητα ενός διαχειριστή.

Δεν έχω να κάνω καμία άλλη ερώτηση μιας και απαντήσεις δεν παίρνω. Τα υπόλοιπα θα τα συζητήσουν οι Βουλευτές και θα ενημερωθείς.

Μπορείς να το κλειδώσεις.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by Eleanor 82 Fri 31 Jan 2014 - 21:48

Κλασσικό παράδειγμα λεξιλαγνείας που λέει και κάποια ψυχή...
(Και τον αποδέχομαι έναν πόντο ποινής με ευχαρίστηση και χωρίς ένσταση, για την κακία μου).
Βρε Αντρίκο μου, βρε καλό μου, σύνελθε αγάπη μου.
Δεν αυτοπεπιβεβαιώνεσαι με το αδιάκοπο και προς πάσα κατεύθυνση άνοιγμα μετώπων από το τίποτα.
Η επιβεβαίωση έρχεται με την δημιουργική παρουσία, όχι με την αρνητική.
Διάβασε και λίγη ιστορία, δεν κάνει κακό...

 Twisted Evil 
Eleanor 82
Eleanor 82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by AntrikosA Fri 31 Jan 2014 - 23:59

Αγαπητή Eleanor 82, εάν εσύ δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο επιλεκτικό ΜΗ κλείδωμα κάποιων θεμάτων ούτε στο επιλεκτικό ΠΑΡΑΤΥΠΟ κλείδωμα άλλων θεμάτων πριν καν τελειώσει η θητεία της Βουλής είναι δικαίωμά σου, όπως δικαίωμά μου είναι να τα αναφέρω.

Χαρακτηριστικό είναι ότι δεν αναφέρεις τίποτα επί της ουσίας αλλά προσπαθείς να υπερασπίσεις τον Teobest1 κατηγορώντας εμένα.
Όσον αφορά την ιστορία θα σου πρότεινα να ρίξεις εσύ μια ματιά στο μέχρι τώρα ιστορικό των όποιων καταγγελιών μου και την κατάληξή τους.

υγ. τελικά εισακούστηκε το "κάλεσμα για υποστήριξη".
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by DimAth Sat 1 Feb 2014 - 0:05

αντρίκο ντελ πάσο

έχεις να μας πείς κάτι γι αυτό εδώ το παράτυπο κλείδωμα που έκανες https://egreece.forumotion.com/t3656-cs

ή θεωρείς ότι επειδή άνοιξες ένα θέμα εσύ, θα το κλειδώνεις και όποτε γουστάρεις?

υγ. τελικά εσύ αποφασίζεις και κάνεις ότι γουστάρεις ή ακολουθείς κάποιους κανόνες?
DimAth
DimAth
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by AntrikosA Sat 1 Feb 2014 - 19:33

DimAth θα συνεχίσεις και εσύ αυτή την τακτική; Είναι αυτό το θέμα που συζητάμε εδώ;
Αν θεωρείς ότι υπάρχει κάποια παρατυπία άνοιξε θέμα και θα σου απαντήσω εκεί, σε αυτό το topic υπάρχει ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα για συζήτηση, δεν είναι καφενείο εδώ.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by asoee Sat 1 Feb 2014 - 20:42

Η διαχειριστική ομάδα θεωρεί πως όλα τα ερωτήματα απαντήθηκαν. Το θέμα κλειδώνεται.
asoee
asoee
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ερώτηση προς τον διαχειριστή Empty Re: Ερώτηση προς τον διαχειριστή

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum