eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

4 posters

Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Chaos0 Tue 18 Feb 2014 - 21:10

Στα πλαίσια του Προεδρείου της e-Βουλής έχει προκύψει διχογνωμία για το περιεχόμενο της παραγράφου 1 του άρθρου 3 του Καταστατικού της:

ΑΡΘΡΟ 3 - Προεδρείο Βουλής
§1 - Αρμοδιότητες
Ο Πρόεδρος του Προεδρείου ανακοινώνει τις αποφάσεις και είναι υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία του Προεδρείου. Το Προεδρείο ενημερώνει τους πολίτες για την πορεία της Βουλής με τουλάχιστον ένα άρθρο κατά την περίοδο της θητείας της, που θα εκδίδεται από την εφημερίδα του Υπ. Εσωτερικών. Το Προεδρείο συμμετέχει σε ΟΛΑ τα κυκλικά των Βουλευτών. Σε συνεργασία με τον εκάστοτε Πρόεδρο μπορεί να ζητηθεί να συμμετάσχει και στο κυκλικό της κυβέρνησης. Το προεδρείο της βουλής οφείλει να μεταφέρει οτιδήποτε λέγεται στο 1ο κυκλικό, στο 2ο και αντίστροφα. Αρμοδιότητα του προεδρείου είναι η ομαλή διεξαγωγή των συνεδριάσεων στο teamspeak όπως περιγράφεται στο άρθρο 1, καθώς και την ομαλή λειτουργία των κυκλικών της βουλής. Οι βουλευτές έχουν υποχρέωση να συμπεριφέρονται κόσμια στα κυκλικά, στο φόρουμ και στο teamspeak. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης πρέπει να γίνεται σύσταση από το προεδρείο. Εάν η κακή συμπεριφορά συνεχιστεί, τότε οι βουλευτές χάνουν τα δικαιώματα του βουλευτή στο φόρουμ (μετά από υπόδειξη του προεδρείου) και η ενημέρωση εντός παιχνιδιού θα γίνεται με προσωπικό μήνυμα. Η εκάστοτε κυβέρνηση οφείλει να σέβεται το κοινοβουλευτικό σώμα και να συνεργάζεται με αυτό.


1. Κατά την μία άποψη η απόφαση αποβολής e-βουλευτή από τα Κυκλικά συνεπάγεται αυτονόητα και την στέρηση των δικαιωμάτων του στο Forum.

2. Κατά την άλλη, κάθε μέσον επικοινωνίας και διαλόγου από εκείνα που είναι υπό την εποπτεία του Προεδρείου είναι αυτόνομο και η απομάκρυνση κάποιου e-βουλευτή από αυτό μπορεί να γίνει μόνον για συμπεριφορές που έχουν πραγματοποιηθεί στο ίδιο.

Καλούνται οι e-βουλευτές να εκφέρουν γνώμη και να ψηφίσουν σχετικά, προκειμένου να υπάρξει αυθεντική ερμηνεία της ανωτέρω διάταξης από το Σώμα της e-βουλής.

Η ανωτέρω πρόταση γίνεται υπό την ιδιότητά μου ως e-βουλευτή, με τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτήν' και όχι ως μέλους του Προεδρείου.
Chaos0
Chaos0
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by AntrikosA Tue 18 Feb 2014 - 21:28

Δηλαδή με τη λογική σου, η ερμηνεία είναι ότι εάν κάποιος έχει κακή συμπεριφορά στο φόρουμ αυτός χάνει τα δικαιώματά του στο φόρουμ μετά από υπόδειξη του Προεδρείου και δεν μπορούν να το κάνουν οι διαχειριστές;!

Και όχι ότι αν κάποιος έχει κακή συμπεριφορά στα κυκλικά και αποβληθεί (και επειδή οι διαχειριστές του φόρουμ δεν μπορούν να το γνωρίζουν αυτό) πρέπει το προεδρείο να τους το υποδείξει και να αφαιρέσουν τα δικαιώματα;

p.s προτείνω να γίνει 48ωρη συζήτηση και 48ωρη ψηφοφορία και να εκτελεστεί η απόφαση 48ώρες αργότερα για να μην θεωρηθεί ότι υπάρχει κάποια σκοπιμότητα.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by DimAth Wed 19 Feb 2014 - 0:14

Εάν δεν υπάρχει ανάλυση των λόγων της αποβολής με στοιχεία και δεδομένα, σαφώς και δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα για να πάρουμε θέση όσοι δεν είμαστε στο κυκλικό που ήταν όσοι "τιμωρήθηκαν"

Κρίνω επίσης πολύ κακή τη λειτουργία σας ως προεδρείο καθώς δεν ενημερώσατε για το συμβάν το σύνολο της βουλής και ενώ έχει επιβληθεί τέτοια ποινή εδώ και ημέρες έγινε μόλις σήμερα γνωστό και μάλιστα όχι από εσάς αλλά από τον έναν εκ των δύο που έχουν αποβληθεί.
DimAth
DimAth
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Dr.F Wed 19 Feb 2014 - 8:12

Οι βουλευτές έχουν υποχρέωση να συμπεριφέρονται κόσμια στα κυκλικά, στο φόρουμ και στο teamspeak.
- Επομένως κρίνονται σε όλα τα μέσα.

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης πρέπει να γίνεται σύσταση από το προεδρείο.
- Προειδοποίηση του eΒουλευτή

Εάν η κακή συμπεριφορά συνεχιστεί, τότε οι βουλευτές χάνουν τα δικαιώματα του βουλευτή στο φόρουμ
- Αναφέρεται αποκλεισμός του eΒουλευτή ΜΟΝΟ στο Φόρουμ και όχι στα υπόλοιπα μέσα.

(μετά από υπόδειξη του προεδρείου)
- Ενημέρωση του eΒουλευτή από το Προεδρείο

και η ενημέρωση εντός παιχνιδιού θα γίνεται με προσωπικό μήνυμα.
- Η ενημέρωση του eΒουλευτή, από το αποκλεισμένο χώρο συζήτησεις, γίνεται ingame μέσω pm.
Dr.F
Dr.F
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Dr.F Wed 19 Feb 2014 - 8:19

Τις Αποφάσεις του Προεδρείου, είναι λογικό και αναμενόμενο να τις κοινοποιεί ο εκάστοτε Προεδρός του και την ingame ενημέρωση του eΒουλευτή, το εκάστοτε μέλος της όπου αναλαμβάνει να το κάνει.
Η ενημέρωση του αποκλειώμενου μέλους, γίνεται (όπως φαίνεται από το άνωθεν απόσπασμα) για τον χώρο του Φόρουμ, όπως αναφέρει η διάταξη.
Dr.F
Dr.F
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Chaos0 Mon 24 Feb 2014 - 22:49

Το Θέμα είναι άγονο και από την δική μου σκοπιά κλείνει εδώ.
Εμμένω στην άποψή μου, όπως την διατύπωσα στο Κυκλικό του Προεδρείου:

Το Προεδρείο δεν επιβάλλει ποινές αλλά τηρεί την τάξη στα διάφορα μέσα επικοινωνίας και διαλόγου που εποπτεύει.
Αν ίσχυε η πρώτη λογική, θα έπρεπε να αποκλειστούν και από τις συνεδριάσεις στο TS.
Επομένως η όποια παρέμβαση μπορεί να νοηθεί μόνο σε κάθε μέσον ξεχωριστά και για παραπτώματα που συμβαίνουν σε αυτό.


Προτείνω να κλειδωθεί.
Chaos0
Chaos0
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by AntrikosA Mon 24 Feb 2014 - 23:01

Δεν απαντάς όμως στο ερώτημά μου, που προκύπτει σύμφωνα με τη δική σου λογική, για ποιο λόγο το Προεδρείο της Βουλής να ενημερώνει τους διαχειριστές του φόρουμ; (όπως αναφέρεται στο καταστατικό)
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Chaos0 Thu 27 Feb 2014 - 10:45

Η θητεία μας έληξε' επομένως η όποια συζήτηση είναι καθαρά φιλολογική.

Οι διαχειριστές - κατά την άποψή μου πάντοτε - ενημερώνονται προκειμένου να επιβάλλουν αφαίρεση βουλευτικών προνομίων, στο μέσον που διαχειρίζονται.
Και μάλιστα, αυτή η πρόβλεψη ενισχύει την ερμηνεία μου, ότι το κάθε μέσον αντιμετωπίζεται κεχωρισμένα και μόνον για προβλήματα που αφορούν αυτό το ίδιο.

Ποιος θα κλειδώσει το Θέμα; Εγώ δεν έχω πλέον αρμοδιότητα.
Chaos0
Chaos0
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by AntrikosA Thu 27 Feb 2014 - 15:32

Chaos0 wrote:Οι διαχειριστές - κατά την άποψή μου πάντοτε - ενημερώνονται προκειμένου να επιβάλλουν αφαίρεση βουλευτικών προνομίων, στο μέσον που διαχειρίζονται.
Και μάλιστα, αυτή η πρόβλεψη ενισχύει την ερμηνεία μου, ότι το κάθε μέσον αντιμετωπίζεται κεχωρισμένα και μόνον για προβλήματα που αφορούν αυτό το ίδιο.

Αυτό που αναφέρεις είναι ξεκάθαρα λάθος καθώς στο παρελθόν ο Teobest1 (διαχειριστής φόρουμ) αφαίρεσε τα δικαιώματα βουλευτή για παραβάσεις στο φόρουμ χωρίς καμία επέμβαση/ενημέρωση/συμμετοχή του Προεδρείου της Βουλής σε αυτή την ενέργεια.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by DimAth Thu 27 Feb 2014 - 16:32

AntrikosA wrote:
Chaos0 wrote:Οι διαχειριστές - κατά την άποψή μου πάντοτε - ενημερώνονται προκειμένου να επιβάλλουν αφαίρεση βουλευτικών προνομίων, στο μέσον που διαχειρίζονται.
Και μάλιστα, αυτή η πρόβλεψη ενισχύει την ερμηνεία μου, ότι το κάθε μέσον αντιμετωπίζεται κεχωρισμένα και μόνον για προβλήματα που αφορούν αυτό το ίδιο.

Αυτό που αναφέρεις είναι ξεκάθαρα λάθος καθώς στο παρελθόν ο Teobest1 (διαχειριστής φόρουμ) αφαίρεσε τα δικαιώματα βουλευτή για παραβάσεις στο φόρουμ χωρίς καμία επέμβαση/ενημέρωση/συμμετοχή του Προεδρείου της Βουλής σε αυτή την ενέργεια.

Ήταν για θέματα του forum Αντρίκο..........
DimAth
DimAth
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Chaos0 Thu 27 Feb 2014 - 17:14

Το Θέμα θεωρείται λήξαν και κλειδώνεται
Chaos0
Chaos0
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού Empty Re: Συζήτηση και ψηφοφορία για την ερμηνεία διάταξης του Καταστατικού

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum