eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

3 posters

Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by Cataphract9 Tue 12 May 2015 - 11:22

Σύμφωνα με τον πρόεδρο, το work tax ανέβηκε προσωρινά κατά τη διάρκεια του πολέμου με τη Βουλγαρία για να αναπληρωθούν τα co που χαλάστηκαν στις πρώτες μάχες. Ο πρόεδρος δεσμεύτηκε την επιστροφή του στο 1% αμέσως μετά το τέλος των μαχών εδώ. Αφού δεν έχει λοιπόν κατέβει ακόμα ο νόμος, παίρνω την πρωτοβουλία να τον κατεβάσω εγώ.

Cataphract9
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by SotirisA Tue 12 May 2015 - 14:06

Βιάζεσαι. Μας λείπουν ακόμη δεδομένα. Ακόμη δεν ξέρουμε ούτε πόσο κόστισαν (στο σύνολό τους) οι Co που μπήκαν, ούτε πόσο χρήματα απέφερε μέχρι στιγμής η αύξηση του φόρου από το 1% στο 3%. Χωρίς αυτά τα νούμερα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για την αναπλήρωση των ταμειακών διαθεσίμων του κράτους.
SotirisA
SotirisA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by Cataphract9 Tue 12 May 2015 - 14:47

Δεν καταλαβαίνω που εμποδίζει ο νόμος στον υπολογισμό των μέχρι τώρα εσόδων και των CO. Διόρθωσε με αν σφάλω, αλλά αν το WT έμενε περισσότερο δε θα ήταν πιο εύκολο ή πιο δύσκολο να υπολογίσουμε τα νούμερα που λες.

Cataphract9
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by PTOLEMEOS Tue 12 May 2015 - 14:59

Δεν είναι ο υπολογισμός το θέμα... Το αν έχουν καλυφθεί τα ποσά που ξοδεύτηκαν στον πόλεμο θα άξιζε κάποια αναμονή... Αλλά δεν είναι και προς θάνατον.
PTOLEMEOS
PTOLEMEOS
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by Cataphract9 Tue 12 May 2015 - 15:35

O CP αναφέρει ξεκάθαρα στο άρθρο του ότι δεν επιδιώκεται η πλήρης κάλυψη των ποσό που δόθηκαν για CO. Αν ήταν έτσι το θέμα, δε θα κατέβαζα και νόμο, αν και αντίθετος με την αύξηση του WT εξ΄ αρχής. Χθες ρώτησα σε ένα κυκλικό των βουλευτών πότε θα κατέβει ο νόμος για να δω τι σκοπεύει η κυβέρνηση να κάνει, ακόμα απάντηση δεν έχω πάρει. Στο κάτω κάτω, γι'αυτό άνοιξα και το τόπικ, για να συζητήσουμε και να υπερ ή καταψηφίσει ο καθείς ανάλογα με το τι αποφασίσει.

Cataphract9
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by SotirisA Tue 12 May 2015 - 16:27

Αυτό που μπορούμε να πούμε με σιγουριά από τη μέχρι τώρα εφαρμογή του νόμου, είναι ότι κάθε εκατοστιαία μονάδα (1%) αύξησης του work tax δίνει περίπου 10-15Κ επιπλέον έσοδα την ημέρα. Δηλαδή, το +2% στο φόρο μας δίνει 25-30Κ την ημέρα επιπλέον έσοδα σε φόρους. Δεν ξέρω ακόμη με ακρίβεια το ποσό που δαπανήθηκε για CO, πιστεύω ότι θα το ξέρουμε μέσα στην ημέρα ή το αργότερο αύριο. Νομίζω όμως ότι στο ποσό των CO θα πρέπει να προσθέσουμε και ένα επιπλέον ποσό για να έχουμε ένα περιθώριο ασφάλειας στα κρατικά ταμεία, για την απόκρουση των πρώτων δυνατών RW που θα ανοίξουν οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί, πιστεύω σε λιγότερο από μια βδομάδα. Νομίζω ότι συνολικά θα χρειαστεί να μαζέψουμε 1-1,5Μ. Με τα έσοδά μας να κυμαίνονται αυτή τη στιγμή σε 55-60Κ την ημέρα, αυτό σημαίνει ότι ο ψηλός WT θα χρειαστεί να μείνει για 20+ μέρες περίπου.
SotirisA
SotirisA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by Cataphract9 Tue 12 May 2015 - 17:40

Κι εδώ είναι που διαφωνώ. Τα CO θέλουν φόρους, ναι, αλλά ο WT είναι ο χειρότερος φόρος που μπορεί ν'ανέβει. Ο φόρος που χτυπάει το μέσο παίκτη που δε σκάει λεφτά και έχει φτιάξει μερικές εταιρειούλες μπας και βγάλει κανα φράγκο. Για ποιο λόγο να έχουμε ένα +20% σε μπόνους αν δε μας συμφέρει να δουλεύουμε τις εταιρείες μας. Το κράτος χρειάζεται έσοδα; Να τα πάρει από τους έχοντες μέσω φόρων που επηρεάζουν αυτούς. Είμαι, ήμουν και θα είμαι κάθετος στην αύξηση του WT ως καραμέλα, που τείνει να γίνει σε τέτοιες περιστάσεις. Και νομίζω από τις μέχρι τώρα ψήφους ότι δεν είμαι μόνος σ'αυτό.

Cataphract9
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1% Empty Re: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ WORK TAX ΣΤΟ 1%

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum