eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (WORK TAX) ΣΤΟ 3%

+10
corleonis
gekaram
George The Mercifull
Cerberus Hellas
vaggelisker
dynameis katadromwn
PEACEwarrior
Athinaiooos
Cataphract9
count miden
14 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (WORK TAX) ΣΤΟ 3% - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (WORK TAX) ΣΤΟ 3%

Post by SotirisA Wed 1 Jul 2015 - 15:02

@gekaram
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι από τη μείωση του WT κατά 2% θα έχουμε απώλεια εσόδων από φόρους 24-30 χιλ. δρχ. ανά ημέρα.
Την επίπτωση (με συγκεκριμένα νούμερα) της μεταβολής του ΦΠΑ δεν την γνωρίζω, δεν έχω υπόψη μου ιστορικά στοιχεία για να μπορώ να κάνω μια εκτίμηση. Αυτό δε που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι, όσο αυξάνεις τον ΦΠΑ, τόσο εξωθείς τον κόσμο στην μαύρη αγορά (σε συναλλαγές δηλαδή εκτός market), οπότε στην ουσία ενισχύεις την τάση για μείωση των εσόδων σου, παρά για αύξηση. Για να μπορέσουμε να κάνουμε μια εκτίμηση της επίπτωσης της μεταβολής του ΦΠΑ στη φορολογία θα πρέπει να διαλέξουμε μια "ήρεμη" για τη χώρα περίοδο (εννοώ χωρίς πολέμους και ανάγκη άμεσων μετρητών), στην οποία θα αυξήσουμε τον ΦΠΑ κατά 1% (το πολύ, ούτως ή άλλως ΦΠΑ πάνω από 4-5% θα "χαντακώσει" την αγορά, οπότε δεν ενδείκνυται) για μια περίοδο 1 ή 2 εβδομάδων, ώστε να δούμε τι επίπτωση θα έχει κάτι τέτοιο στα έσοδα και να μπορούμε να αποκτήσουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
Νομίζω ότι, στην παρούσα φάση, καλύτερη προσέγγιση είναι αυτή που αναφέρω παραπάνω: περιμένουμε 2-3 μέρες για να δούμε πως πάει το ΝΑΡ με τους Βούλγαρους, μειώνουμε το WT στο 4% μέχρι να συμπληρώσουμε τα 2 εκ. δρχ. στο Ταμείο Πολέμου και μετά το μειώνουμε εκ νέου στο 3%. Στη συνέχεια, εφόσον όλα κυλήσουν ομαλά, μπορούμε να κάνουμε και το πείραμα με την αύξηση κατά 1% του ΦΠΑ για να δούμε τα αποτελέσματά του.
SotirisA
SotirisA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum