eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

+7
spyskam
Beboulinos
Makedonissa
myrmid0nas
Tan Ice
primaridis
alkis_v
11 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 15:51

Καταρχήν θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη ξανά για τις προτάσεις που έκανα χωρίς να έχει προηγηθεί συζήτηση στο φόρουμ .Στο θέμα τώρα...οι προτάσεις μου είναι.

Α)αύξηση του IMPORT έτσι ώστε να μειώσουμε τις εισαγωγές και να «κρατηθούν» τα έσοδα σε έναν ικανοποιητικό βαθμό.

Β)μείωση του value added tax και του income tax για αύξηση των κερδών των ελλήνων επιχειρηματιών.

Έτσι ώστε να μπορεί να γίνει το

Γ)που είναι η αύξηση του κατωτάτου μισθού.

Οι προτάσεις είναι για τους τομείς της βιομηχανίας που έχουμε δυνατή παρουσία σαν χωρά.
Επίσης για να μην υπάρξει αισχροκέρδεια θα πρέπει οι κρατικές και οι κομματικές εταιρίες να κρατήσουν χαμηλά τις τιμές έτσι ώστε να διαμορφωθεί φυσιολογικά η αγορά.

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by primaridis Fri 27 Aug 2010 - 16:01

Οκ λαθος αποσυρω το σχολιο δεν ηθελα να προσβαλω παρεξηγηση εγινε αλλο ηθελα να πω αλλα τεσπα


Last edited by primaridis on Fri 27 Aug 2010 - 17:06; edited 1 time in total
primaridis
primaridis
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 16:09

εγω προτεινα καποια πραγματα που πιστευω,αυτος ειναι ο ρολος μου αλλωστε.το αν εχουν συζητηθει,προταθει η και ψηφηστει νομοι γι αυτους τους τομεις προσφατα δεν αλλαζει κατι.

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 16:24

και ναι το γνωριζω φιλε αυτο που ειπες αλλα με την προσφατη αυξηση δεν καταφερνουμε κατι απο την στιγμη που οι τιμες του βασικοτερου αγαθου εχουν εξοκτευθει στα υψη.γ αυτο πρεπει να προετοιμαστούμε για μια εκ νεου αυξηση στον μισθο.στην ε ελλαδα ζω και τα βλεπω αυτα..παιδι του 0.18 την ωρα ειμαι.

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Tan Ice Fri 27 Aug 2010 - 16:36

A) Αν μειωθεί το import θα αυξηθεί η αισχροκέρδια. Οι τιμές σε food-moving tickets είναι ήδη πολύ ψηλά, αν μειωθεί το import θα αυξηθούν οι τιμές κ άλλο..!!

Β) Με τη μείωση του VAT μειώνεις την τιμή. Με το income tax μειώνεις τα έσοδα του κράτους και χαμηλώνει ελάχιστα το κόστος παραγωγής λόγω των χαμηλότερων μισθών.

Γ) Αύξηση του κατώτατου μισθού..?? Με την αλλαγή σε 0.18 είχαμε μεγάλη μείωση του αριθμού των offers σε skill 1 και τάση τα skill 1,2,3,4 να ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟ ΜΙΣΘΟ..!! Δεν πιστεύω χρειάζεται παραπάνω από 0.18.

Thanasis Shoinas, υπουργός εμπορίου-βουλευτής με το GIP
Tan Ice
Tan Ice
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 16:50

Α)η αισχροκερδια θα μεινει χαμηλα αν γινει σωστη δουλεια με τις εταιριες που εχει το κρατος και τα κομματα.

Β)αυτο θελω να κανω.αλλα εδω μιλαμε για μικρη μειωση που μπορει να γινει.

Γ)Οι τιμες 1-4 λβλ ειναι ιδιες ακομα σχεδον σε ολες τις εταιριες(υπαρχει ακομα η ταση...) και θα μεινει ετσι.ενω με μια αυξηση θα ειναι καλυτερα γτ ετσι θα καταφερεις οι μισθοι των 4 πρωτων λβλ να ανεβουν και ας παραμεινουν ιδιοι μεταξυ τους.

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by myrmid0nas Fri 27 Aug 2010 - 17:16

symfwnw me to trifyloforo filo mou thanasi ... lol
myrmid0nas
myrmid0nas
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Makedonissa Fri 27 Aug 2010 - 17:19

Thanassis Salonika wrote:A) Αν μειωθεί το import θα αυξηθεί η αισχροκέρδια. Οι τιμές σε food-moving tickets είναι ήδη πολύ ψηλά, αν μειωθεί το import θα αυξηθούν οι τιμές κ άλλο..!!

Β) Με τη μείωση του VAT μειώνεις την τιμή. Με το income tax μειώνεις τα έσοδα του κράτους και χαμηλώνει ελάχιστα το κόστος παραγωγής λόγω των χαμηλότερων μισθών.

Γ) Αύξηση του κατώτατου μισθού..?? Με την αλλαγή σε 0.18 είχαμε μεγάλη μείωση του αριθμού των offers σε skill 1 και τάση τα skill 1,2,3,4 να ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟ ΜΙΣΘΟ..!! Δεν πιστεύω χρειάζεται παραπάνω από 0.18.

Thanasis Shoinas, υπουργός εμπορίου-βουλευτής με το GIP

Τα ειπε (σχεδον) ολα ο Θανασης.
Εγω θα κανω ακομα 1-2 σχολια:
1. Το χαμηλοτερο income tax θα οδηγησει εκτος απο λιγοτερα εσοδα για το κρατος, και σε μικροτερους μισθους απο τις εταιριες, με συνεπεια και οι εργαζομενοι να χασουν τελικα το "κερδος" απο την μειωση του income tax.
2. Με υψηλοτερο import tax κατα σχεδον 100% ναι μεν διωχνεις καποιες απο τις εταιριες του εξωτερικου, αλλα στην πραγματικοτητα δεν σου αλλαζει τιποτε καθως οι (πολλες και) μεγαλες εταιριες, παλι εδω θα μεινουν...
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 17:35

1)οι μισθοι ομως θα αυξηθουν..
2)οι μεγαλες(ξενες) εταιριες θα κινηθουν σε καλυτερες αγορες αφου θα εχουν μεγαλυτερα εξοδα εδω..

οσο για το 0.18 πιστευει καποιος πραγματικα εδω μεσα οτι ειναι μισθος?καλως η κακως τα λβλ που πονανε ειναι απο 1 -4 αντε 5(σε σκιλλ).αυτο με αυξηση θα αλλαξει ακομα και αν ειναι ιδιοι οι μισθοι μεταξυ τους οπως τωρα.

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Makedonissa Fri 27 Aug 2010 - 17:40

Αλκη, καταλαβες λαθος και στα 2 σημεια μου.
1. Οι ελληνικες εταιριες θα μειωσουν τους μισθους καθως θα εχει μειωθει το income tax.
2. Ως ξενες εταιριες αναφερω αυτες που κανουν import και οχι αυτες που εχουν βαση στην Ελλαδα. Για παραδειγμα. Εγω εχω μια υγειεστατη εταιρια στην Δανια με χαμηλους μισθους και φτηνο grain που παραγω αλλου και κανω import εκει. Το κοστος μου ειναι το μισο και παρακατω απο μιας αντιστοιχης ελληνικης. Με την αυξηση του import απο 11 σε 23, και παλι εχω πολυ μεγαλυτερο κερδος απο εαν ειχα την εταιρια στην Ελλαδα, γιατι ειναι υγειης η εταιρια μου και οχι φουσκα.

Πιστευω πως το 23% δεν ειναι νουμερο που κανει διαφορα προς οφελος της οικονομιας της χωρας ή προς οφελος των ελληνικων εταιριων. Αν θελεις να κοψεις τους ξενους, προτεινε 50%, να φυγουν ολοι και να καθαρισεις. Ομως τοτε θα δεις ολες τις ελληνικες εταιριες να ανεβαζουν τις τιμες τους στο Θεο....
Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 17:49

τοτε ας το παμε στο 50..γι αυτο και εμεις μεσω των κρατικων και κομματικων εταιριων θα πρεπι να κρατησουμε τις τιμες χαμηλα.οσο για τους μισθους δεν νομιζω να μειωθουν πολυ αλλα ετσι και αλλιως πιστευω πως θα επρεπε εμας να μας ενδιαφερουν οι μισθοι των μικρων λβλ που ετσι και αλλιως δεν μπορουν να μειωθουν παραπανω..οι περισσοτεροι παλιοι εχουν και τις εταιριες τους..και ενας λογος παραπανω για μεγαλυτερη αυξηση του βασικου ειναι οι σκεψεις που υπαρχουν για ενα μπειμπι μπουμ συντομα...

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Beboulinos Fri 27 Aug 2010 - 18:05

Πρόσφατα έγιναν αλλαγές στη φορολογία και στους μισθούς. Δεν είδαμε ακόμα πώς λειτουργεί η αγορά. Ας ανμένουμε λίγο ακόμη.
Beboulinos
Beboulinos
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by spyskam Fri 27 Aug 2010 - 18:10

Για τα ζητήματα της φορολογικής πολιτικής είχα δημοσιεύσει πριν από λίγες μέρες εκτενές ingame άρθρο. Όποιος ενδιαφέρεται, ας ρίξει μια ματιά, έστω κι εκ των υστέρων: http://www.erepublik.com/en/article/taxes-for-food-have-changed-wow--1492375/1/20

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα πρέπει να πάμε σε μείωση του Income Tax (που επιβαρύνει τους μισθωτούς, ενώ μακροπρόθεσμα επιβαρύνει το κόστος παραγωγής των επιχειρήσεων) και σε αύξηση του VAT. Εξακολουθώ επίσης να πιστεύω ότι ο Import Τax δεν πρέπει να είναι μεγάλος. Ας κρατήσουμε χαμηλά τον Income Tax, επιτρέποντας στην ελληνικές επιχειρήσεις να παράγουν με χαμηλό κόστος, αλλά ας έχουμε κι έναν λογικό Import Τax, ώστε ν' αποφεύγονται φαινόμενα κερδοσκοπίας.
Και φυσικά, σε περίπτωση κερδοσκοπικών οργίων, πρέπει να παρεμβαίνουν στην αγορά οι κρατικές επιχειρήσεις, ρίχνοντας μεγάλες ποσότητες φτηνών προϊόντων και συγκρατώντας τις τιμές.
spyskam
spyskam
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Beboulinos Fri 27 Aug 2010 - 18:19

Αυτό που σημείωσα εγώ, είναι το να μη βιαστούμε ακόμη. Ας δώσουμε ένα διάστημα 2 εβδομάδων να διακρίνουμε τυχόν τροποποιήσεις στην αγορά. Η πρόταση του spykam δεν είναι κακή, όμως δεν υπάρχουν οι πολλές κρατικές εταιρείες που θα μπορούσαν να συγκρατήσουν τις τιμές. Οπότε εδώ θα έχουμε ένα θέμα. Φυσικά αν υπάρχει η καταγραφή των εταιρειών από το Υπουργείο Εμπορίου (όπως είχαμε συμφωνήσει παλιότερα), θα μπορούσαμε να "παρέμβουμε".
Ας περιμένουμε λίγο όμως.
Beboulinos
Beboulinos
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by King Leonidas of Sparta Fri 27 Aug 2010 - 18:39

Συμφωνώ με beboulino. Είναι πολύ νωρίς για αλλαγές. alkis_v γιατί καίγεσαι να αλλάξουν οι φόροι;
King Leonidas of Sparta
King Leonidas of Sparta
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum