eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

+7
spyskam
Beboulinos
Makedonissa
myrmid0nas
Tan Ice
primaridis
alkis_v
11 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by alkis_v Fri 27 Aug 2010 - 19:20

εχω μετοχες εταιριες κτλ και συμφεροντα πολλα... βλεπεις ειμαι ενας διεθνης κολοσσος των 0.18 την ωρα και εγω..και λιγο σοβαρα τωρα..καιγομαι γτ οι τιμες ειναι στα υψη οι μισθοι κατω απο το πατωμα υπογειου,υπαρχουν σκεψεις για μπειμπι μπουμ μεσα στον μηνα και εμεις καθομαστε και τρολλαρουμε ολη μερα σε αρθρα αλλων..αυτα ειναι οκ?

alkis_v
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by spyskam Sat 28 Aug 2010 - 12:07

Beboulinos wrote:[...] Η πρόταση του spykam δεν είναι κακή, όμως δεν υπάρχουν οι πολλές κρατικές εταιρείες που θα μπορούσαν να συγκρατήσουν τις τιμές. Οπότε εδώ θα έχουμε ένα θέμα. Φυσικά αν υπάρχει η καταγραφή των εταιρειών από το Υπουργείο Εμπορίου (όπως είχαμε συμφωνήσει παλιότερα), θα μπορούσαμε να "παρέμβουμε".[...]
Υπάρχει μια λίστα των κρατικών εταιρειών ανά κλάδο; Να ξέρουμε τουλάχιστον τι μας γίνεται, τι περιθώρια παρεμβάσεων έχουμε, τι κρατικές επιχειρήσεις θα πρέπει ενδεχομένως να ιδρύσουμε και σε ποιους κλάδους κλπ. Δε φαντάζομαι να είναι "κρατικό μυστικό". Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον Beboulinos να περιμένουμε λίγο ακόμα, προτού αναθεωρήσουμε τη φορολογική πολιτική. Έστω κι αν προσωπικά είμαι αντίθετος από θέση αρχής με το σημερινό φορολογικό καθεστώς, ας δώσουμε μια ευκαιρία να δοκιμαστεί στην πράξη.
spyskam
spyskam
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by pantel Sat 28 Aug 2010 - 12:33

και λαθος στους τυπους αι στην ουσια. αποψη μου για την φορολογια ειναι στηνε ντελως αντιθετη κατευθυνση
pantel
pantel
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by spyskam Sun 29 Aug 2010 - 14:37

Εγώ πάντως επανέρχομαι στο χτεσινό μου ερώτημα:
spyskam wrote:Υπάρχει μια λίστα των κρατικών εταιρειών ανά κλάδο;

Αν όχι, υπάρχει πρόβλημα, δε νομίζετε; Αν ναι, τότε μπορούμε κι εμείς να την έχουμε;
spyskam
spyskam
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Beboulinos Sun 29 Aug 2010 - 17:00

Πριν 2 Βουλευτικές θητείες, είχαμε ζητήσει τέτοια λίστα. Υπήρχε και σχετική πρόταση. Ας δούμε τί λέει ο Υπουργός Εμπορίου.

Και παράκληση. Διαβάστε τους παλαιότερους Νόμους που έχουν ψηφισθεί. Στην παράγραφο 4 του νόμου
https://egreece.forumotion.com/congress-f1/vote---t1463.htm
που ήδη εχει ψηφισθεί, υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ! ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ! ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΙΣΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ!

Ανρε γιατί εκνευρίστηκα! Twisted Evil
Beboulinos
Beboulinos
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Hugo_John Sun 29 Aug 2010 - 17:27

Πες τα beboulinos...

Από εκεί και πέρα, επειδή οι τιμές στο food έχουν αγγίξει ταβάνι και κάποιους του αρέσει να βγάζουν gold στην πλάτη των πολιτών, θα ήταν καλό να γίνει ένα από τα εξής:

-μείωση του vat κατα μία μονάδα ώστε να πέσει ο έμμεσος φόρος

-μείωση του import tax κατα 4% και άνοιγμα της αγοράς στις ασθενέστερες οικονομικά χώρες της ΕΔΕΝ με μικρή βοήθεια απο το κράτος.

Με το 2ο σίγουρα δε βοηθάμε τον Έλληνα επιχειρηματία, αλλά κάνουμε ελκυστικότερη την αγορά μας σε ξένους που μπορεί να ρίξουν και τις τιμές τους με τις προσφορές που θα κάνουν.
Hugo_John
Hugo_John
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by spyskam Mon 30 Aug 2010 - 13:20

Άρα λοιπόν, αν κατάλαβα καλά από τα όσα είπαν οι συνάδελφοι Beboulinos και Hugo John, λίστα με τις κρατικές επιχειρήσεις δεν έχει τεθεί ποτέ μέχρι σήμερα στη διάθεση του Κοινοβουλίου, παρότι έχει ζητηθεί. Δηλαδή, σα να λέμε, η Κυβέρνηση -η εκάστοτε Κυβέρνηση- έχει γραμμένο το Κοινοβούλιο στα παλαιότερα των υποδημάτων της... Question
Και μετά έχουν ορισμένοι την αναιδή απαίτηση να κατατίθενται τα βουλευτικά gold σε κυβερνητικούς λογαριασμούς.
Αμ δε σφάξανε! Ας μας πούνε επίσης οι της Κυβέρνησης -κι όχι μόνο της τωρινής- πού πήγαν οι 800.000 GRD, περί των οποίων ερίζουσιν ακόμη Tall_Niki και Geokos (κάπου 2.350 gold με την τότε ισοτιμία) κι ας έρθουν μετά να μου ζητήσουν τα 4,77 gold του Treasure Map. Και, για να έχουμε μια πιο σαφή εικόνα, τα 2.350 gold ισοδυναμούν με... 492,6 Congress Medals, δηλαδή με τα Treasure Maps όλων των βουλευτών για 12 μήνες και κάτι Exclamation
spyskam
spyskam
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Guest Mon 30 Aug 2010 - 16:26

https://egreece.forumotion.com/congress-f1/day-930-935--t1500.htm ---> κρατικές εταιρίες
https://egreece.forumotion.com/congress-f1/-days-930-957-t1551.htm ---> απολογισμός

Spycam παρακολουθώ (αδιάφορα η αλήθεια είναι) μια προσπάθεια ισοπέδωσης και ισορροπίας κάποιων. Επειδή τουλάχιστον κάποια πράγματα δεν ελέχθησαν απλά αλλά εγράφησαν κιόλας, σου παραθέτω και τις λίστες των κρατικών εταιριών που είχαμε δημοσιεύσει και τον ισολογισμό και σου θυμίζω ότι 5 άτομα απο όλα τα κόμματα έλεγχαν τον ισολογισμό σε καθημερινή βάση (ο Venizelos απο το Lsp) .

Guest
Guest


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by spyskam Mon 30 Aug 2010 - 17:13

Μάλλον κάποιο λάθος θα πρέπει να έκανες στα link που μου δίνεις, φίλε Geokos, διότι δε νομίζω ότι ζήτησα αυτό. Ρώτησα αν υπάρχει μια λίστα κρατικών εταιρειών ανά κλάδο, ώστε να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις δυνατότητες οργανωμένης παρέμβασής τους στην αγορά, σε περιπτώσεις που οι τιμές κάποιων προϊόντων τραβούν την ανηφόρα.
Εσύ μου δίνεις, αν κατάλαβα καλά, συγκεντρωτικούς ισολογισμούς της Κυβέρνησης. Ξαναρωτάω λοιπόν: Μήπως έχεις να μας δώσεις και κάποιο link, απ' όπου να φαίνεται ο κατάλογος των κρατικών επιχειρήσεων ανά κλάδο;
spyskam
spyskam
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Guest Mon 30 Aug 2010 - 17:39

Το σχόλιο μου είναι απάντηση στην διαπίστωση στο "Άρα λοιπόν, αν κατάλαβα καλά από τα όσα είπαν οι συνάδελφοι Beboulinos και Hugo John, λίστα με τις κρατικές επιχειρήσεις δεν έχει τεθεί ποτέ μέχρι σήμερα στη διάθεση του Κοινοβουλίου, παρότι έχει ζητηθεί."
Τώρα στο ζητούμενο αν δεις το 2ο σχόλιο του Ιάσων , στο link https://egreece.forumotion.com/congress-f1/day-930-935--t1500.htm οδηγεί εδώ http://spreadsheets.google.com/pub?key=t6KiNbdyja_Fz8eD99cwUUQ&single=true&gid=0&output=html .
Επειδή όμως έχουν διαφοροποιηθεί κάποια στοιχεία, ήδη ετοιμάζουμε νέα επικαιροποιημένη λίστα.

Guest
Guest


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by MaXiMiLiAn_Gr Mon 30 Aug 2010 - 21:43

Symfwnw me filo thanasi o opoios ta eipe mia xara.

Oi upoloipoi exete fygei apo to thema tou akis_v


Last edited by MaXiMiLiAn_Gr on Tue 31 Aug 2010 - 0:36; edited 1 time in total
MaXiMiLiAn_Gr
MaXiMiLiAn_Gr
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Beboulinos Mon 30 Aug 2010 - 23:58

Θυμάμαι όντως την συγκεκριμένη λίστα. Όπως και να έχει πάντως ας περιμένουμε λίγο ακόμη Ακη για να δούμε τις τιμές.
Beboulinos
Beboulinos
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Guest Tue 31 Aug 2010 - 1:31

Η νέα λίστα με το σύνολο των κρατικών εταιριών .
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tpAqoqjPJfEEgEesEqdCYAQ&authkey=CLPLgaIH&hl=en#gid=0

Guest
Guest


Back to top Go down

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - Page 2 Empty Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum