eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

+8
devilghost
thrakiotis
sakoulias
Dodona_
eptoxeusamen
Periklhs
Megalexandros
giannis tsiolis
12 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by giannis tsiolis Fri 28 Jan 2011 - 22:25

Αυτό το κείμενο , που παραθέτω το έλαβα μέσω μέιλ. Είναι αυθεντικό, και νομίζει αξίζει να το παραθέσω :
"




(αφιερωμένο σε κάθε ελεύθερα σκεπτόμενο Έλληνα, αν υπάρχει ακόμα σήμερα)

μήνυμα "ευρωπαίου πολίτη" από άλλη δημοκρατική χώρα της Ευρώπης
Όταν ήρθα στην Ισπανία ( σοσιαλιστική και αυτή ) πήγα στο Δημαρχείο να δηλωθώ (νόμος!)
για να πάρω άδεια παραμονής και άδεια εργασίας (και ας είμαι πολίτης χώρας της E.E).
Εκεί μου ζήτησαν:
1) Αντίγραφο ποινικού μητρώου από την χώρα από την οποία κατάγομαι (Ελλάδα)..

2) Αντίγραφο ποινικού μητρώου από την χώρα από την οποία ήρθα στην Ισπανία (Γερμανία).
Τα δυο παραπάνω για να βεβαιωθούν ότι δεν πήγα "κυνηγημένος" στην Ισπανία να ζήσω.
Κατόπιν ήλεγξαν επιτόπου εάν έχω διεθνές ένταλμα σύλληψης από Europol η Ιντερπόλ.

3) Με έστειλαν στο ΙΚΑ της Καταλονίας όπου έπρεπε να κάνω εξετάσεις για Ηπατίτιδα, Σύφιλη, AIDS, φυματίωση και λοιπές κολλητικές αρρώστιες.

4) Έπρεπε να κάνω ένορκη δήλωση ότι εκείνη τη στιγμή δεν διώκομαι σε καμία χώρα για ποινικό αδίκημα και ούτε γίνεται αστυνομική / δικαστική ερευνά εις βάρος μου (και ας μην έχει γίνει ακόμη το δικαστήριο).
Εφόσον προσκόμισα όλα τα παραπάνω έπρεπε να βρω σπίτι να μείνω. Στο μεσοδιάστημα εμένα σε Ξενοδοχείο, καθότι στην Ισπανία απαγορεύεται ιδιοκτήτης να νοικιάσει σπίτι σε αλλοδαπό, εφόσον δεν έχει άδεια παραμονής και εφόσον δεν πάει με τον υποψήφιο νοικάρη στο τοπικό αστυνομικό τμήμα όπου πρέπει να ελέγξει τον νοικάρη η αστυνομία και να δώσει συγκατάθεση!!!
Η τιμωρία είναι κατάσχεση του διαμερίσματος.

Μου βγήκε η άδεια παραμονής (για έξι μήνες αρχικά) και άρχισα να ψάχνω σπίτι.
Βρήκα σπίτι και πήγα με τον ενοικιαστή στο πλησιέστερο τμήμα όπου η αστυνομία έλεγξε και εμένα και την άδεια παραμονής μου και έδωσε τη συγκατάθεση της.
Με αυτό το χαρτί πήγα ξανά στο δημαρχείο και κατόπιν πήρα άδεια εργασίας και πήρα και από την Εφορία ΑΦΜ.
Έως ότου βρω δουλειά έπρεπε να πληρώνω το ΙΚΑ από την τσέπη μου (90 Euro το μήνα) ώστε να είμαι ασφαλισμένος.
Κατόπιν αυτών μου συνέστησαν να διαβάσω μερικά χωρία του ισπανικού δικαίου (όσον αφορά τι είναι ποινικά αδικήματα, τι πλημμελήματα κτλ.) και με ενημέρωσαν ότι εάν αρχικά τον πρώτο χρόνο υποπέσω σε σοβαρό αδίκημα τότε θα απελαθώ σούμπιτος (sic) προς την χώρα από την οποία κατάγομαι (όχι σε αυτήν από την οποία πήγα εκεί) και θα παρακρατηθεί η τυχόν περιουσία μου (λογαριασμοί σε ισπανικές τράπεζες) από το ισπανικό κράτος!
Σημειωτέον ότι εγώ ήρθα Μετανάστης στην Ισπανία και όχι Λαθρομετανάστης (όπου οι διαδικασίες είναι πολύ πιο δύσκολες για να πάρεις άδεια παραμονής, σχεδόν αδύνατο).

Ρωτώ λοιπόν τους βαθιά δημοκρατικούς (... ) συνέλληνες:
Στην Ελλάδα, ποιός από τους λαθρομετανάστες θα πέρναγε επιτυχώς την παραπάνω διαδικασία;
Το σχέδιο του Κίσσινγκερ είναι σε πλήρη εφαρμογή και οι προδότες πολιτικοί μας βάζουν εκατοντάδες λαθρομετανάστες σε αυτή την χώρα εκτελώντας κατά γράμμα το σχέδιο αυτό.
ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!! ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ!!!!!!
δείτε πόσο ύπουλα ο Λαζόπουλος μετά από 'μεγάλες αποκαλύψεις' γελοιοποιεί αυτούς που ασχολούνται με το πρόβλημα
Ας ξυπνήσουμε επιτέλους, αν και είναι ήδη πάνω από 2.000.000

Ξυπνήστε Ξυπνήστε Ξυπνήστε


Κατάλαβες τώρα...
Για να ξεστραβωθούμε όσοι από εμάς τους ψηφίζουμε.

Ενδιαφέρουσες απόψεις για θεώρηση από διάφορες οπτικές γωνιές, προβληματισμό και συζήτηση ! !

Κατάλαβες τώρα ... γιατί σε λέγανε «εθνικιστή» όταν έλεγες πως αγαπάς την Πατρίδα σου;
Για να την πουλήσουν πιο εύκολα. Γι' αυτούς κάθε λέξη που αρχίζει από -εθν και -ελλ ήταν και είναι εμπόδιο όταν ακούγεται μέσα στο μαντρί τού "εκσυγχρονισμού" που μας μπουζούριασαν.

Κατάλαβες τώρα... γιατί σε λέγανε «ρατσιστή»;
Γιατί σε πολύ λίγο δεν θα είσαι ιδιοκτήτης της πατρίδας σου· θα είσαι ένας κάτοικος μιας χώρας που θα ανήκει στους παγκόσμιους τραπεζίτες και στους υπαλλήλους τους, οι οποίοι θα παριστάνουν την... κυβέρνηση.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί πριονίσαμε την παιδεία και την υποβάθμισαν σε "εκπαίδευση";
Για να σε κάνουν υπαλληλάκο των 3,60. Να σε βάλουν πίσω από τον πάγκο των μπακάλικών τους που απλώσαμε στη χώρα σου, να σερβίρεις καφέδες και να πηγαίνεις με το παπί πίτσες στα πάρτι του Χριστοφοράκου.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί κατέστρεψαν μεγάλες υγιείς ελληνικές βιομηχανίες ( ΙΖΟΛΑ, ΠΙΤΣΟΣ, ΕΣΚΙΜΟ, ΠΕΙΡΑΪΚΗ ΠΑΤΡΑΙΚΗ, AIΓΑΙΟ, ΧΡΩΠΕΙ, ΠΥΡΚΑΛ ) και έκαψαν σε διάστημα 2 μηνών μεγάλα ελληνικά πολυκαταστήματα (ΜΙΝΙΟΝ, ΚΑΤΡΑΝΤΖΟΣ ΣΠΟΡ, ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ); Για να βρουν άνετα χώρο, χωρίς προσπάθεια, τα δικά τους μπακάλικα που διαφορετικά δεν θα μπορούσαν να μπουν στην ελληνική αγορά...

Κατάλαβες τώρα ... γιατί έκαψαν τα δάση σου, μαζί και την ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ ;
Για να ξεπουλήσουν πιο εύκολα την Πατρίδα σου και να καταστρέψουν τον πολιτισμό σου.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί σου δίνανε τζάμπα κάρτες οι τράπεζες;
Για να σου πάρουν το πατρικό σου. Δεκάρα δεν δίνανε για τις δόσεις σου.
Με χαρτιά τυπωμένα, σου πήραν και σου παίρνουνε το σπίτι, το χωράφι, το μαγαζί.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί σε χώσανε στο χρηματιστήριο;
Όταν ένας πρωθυπουργός της χώρας μαζί με μερικούς υπουργούς προέτρεπαν τον απλό κοσμάκη να βάλει το κομπόδεμά του στο στημένο παιγνίδι του χρηματιστηρίου, δεν εννοούσε ακριβώς τις παραγωγικές επενδύσεις, αλλά τον τζόγο.

Κατάλαβες τώρα ... ότι κάποιοι γίνανε πάμπλουτοι σε μια νύχτα ανταλλάσσοντας τον πλούτο σου, τον ιδρώτα σου, με αέρα;

Κατάλαβες τώρα ... γιατί γουστάρουν τόσο την... "ελεύθερη αγορά";
Για να κλείσει ο μπακάλης της γειτονιάς και να στέλνεις τον κόπο σου στα μεγαλομπακάλικα της Γερμανίας. Σε βγάλανε ψαράκι μου από τη γυάλα σου και στη συνέχεια σε πέταξαν στον ωκεανό με τα σκυλόψαρα, που έχουν τους δικούς τους κανόνες... διατροφής.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί αγαπάνε τους "μη νόμιμους μετανάστες" τόσο πολύ οι εκλεγμένοι μας; Για να κάνουν με τη δυστυχία εκείνων κι' εμάς δυστυχισμένους.

Κατάλαβες τώρα ... ψαράκι μου, πόσο αξίζει η γυάλα σου;
Γιατί αυτή είναι η καλύτερη γωνιά στον κόσμο - το καλύτερο οικόπεδο - και την κοστολογούν μόλις 300 δις συμπεριλαμβανομένων και των... αρχαιοτήτων.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί κάνανε βιλαέτι τους την Εθνική σου Οδό;
Θέλεις 20  και πλέον διόδια για να πας από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη χρησιμοποιώντας την Εθνική σου Οδό, ενώ ήταν υποχρέωση τού κράτους να την κατασκευάσει και όχι να την ξεπουλήσουν στον κάθε "όμορφο" που παριστάνει τον... εργολάβο.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί σου πουλάνε φθηνά τα... χαζοκούτια;
Για να σε κάνουν να τρως κουτόχορτο στα λιβάδια των... σήριαλς.
Για να σε πετάνε μπαλάκι από τους πρωινούς πουλημένους στις μεσημεριανές χαζοβιόλες και στους απογευματινούς πληρωμένους τελάληδες της προπαγάνδας τους. Από το πρωί μέχρι το βράδυ και κάθε μέρα, μια θλιβερή παρέλαση υπερεκτιμημένων "τίποτα", με καμιά ειδικότητα, στον αέρα.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί σ' έδιωξαν από το χωριό και από τη γη σου, δίνοντάς σου μια θέση στο... "δημόσιο";
Για να τα δώσουν δωρεάν στους νέους... "εποίκους".

Κατάλαβες τώρα ... γιατί πρέπει το ζευγάρι να δουλεύει σε δυο δουλειές, ενώ ο παππούς θα πρέπει να δουλεύει ακόμα και στα... 70 του;
Για να μεγαλώνουν τα παιδιά μόνα τους χωρίς κανένα προσανατολισμό και αρχές.
Για να χαθεί η «καταραμένη» φυλή σου. Τούτο το ξέρουν πολύ καλά και γι' αυτό
προωθούν την... υπογεννητικότητα.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί στη Βουλή δεν μπαίνει κανένας σοβαρός άνθρωπος;
Επειδή αυτός δεν θέλει ν' ανήκει στον θίασο των 300 που προδιαγράφουν οι κομματικές λίστες, τις οποίες συντάσσουν κυρίαρχα οι ντόπιοι τοποτηρητές της παγκοσμιοποίησης μαζί με τις "άγιες οικογένειες" τού τόπου σου. Έτσι, στο θέατρο που λέγεται... Βουλή, δεν θα βρείτε σήμερα σχεδόν κανέναν από τους λαμπρούς Έλληνες διανοητές και επιστήμονες, επειδή δεν είναι... θεατρίνοι.

Κατάλαβες τώρα ... γιατί τα κάνουν όλ' αυτά;
Επειδή είναι υπεύθυνοι για τον κάθε ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ...ΓΕΝΝΗΘΕΙ, για την κάθε ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ...ΓΕΝΝΗΘΕΙ. Γιατί δεν θέλουν άλλους Έλληνες σ' αυτόν τον τόπο.
Ούτε στο γένος, ούτε στη σκέψη. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ! Οι κύριοι αυτοί και τα όργανά τους συντελούν μια νέα μορφή γενοκτονίας στην πατρίδα σου και το ξέρουν πάρα πολύ καλά, επειδή αυτοί είναι εκείνοι που τη σχεδίασαν και την εκτελούν!

Αγαπητοί φίλοι. Αν βρείτε το παραπάνω κείμενο ενδιαφέρον και πραγματικό, παρακαλείσθε να το προωθήσετε.

Στις μέρες που ζούμε η ενημέρωση είναι μια μορφή αντίστασης που μας την προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία την οποία και χρησιμοποιούν κατά κόρον οι εξωθεσμικές δυνάμεις που δρουν πάντα στο... σκοτάδι."

τι λέτε άξιζε;;;
giannis tsiolis
giannis tsiolis
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by giannis tsiolis Fri 28 Jan 2011 - 23:01

Και επειδή είσαστε έξυπνοι άνθρωποι , απαντήστε μου τις παρακάτω ερωτήσεις :
"Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ. Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του, ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του. Βάσει ποιας λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης. Ενδεικτικά:
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.
-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-ΟΙ ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.

Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:

Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;

Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!

Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;

Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;

Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;

Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;

Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;

Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος;

Ολόκληρος ο κατάλογος με τα χρέη παγκοσμίως βρίσκεται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt"
giannis tsiolis
giannis tsiolis
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Megalexandros Sat 29 Jan 2011 - 1:00

Asta na pane Gianni...anoiksame Kerkoporta kai molis twra arxisan oi "dithen" aristeroi na xezontai....me afta pou eginan stin Nomikh...epeidi eidan oti i peina kai i apelpisia den elegxetai.
Megalexandros
Megalexandros
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Megalexandros Sat 29 Jan 2011 - 1:02

Sta ypoloipa den exw na sxoliasw apolytws tipota. Eimaste sto eleos twn Masonwn. Xwris plaka.
Megalexandros
Megalexandros
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Periklhs Sat 29 Jan 2011 - 1:13

Megalexandros wrote: Eimaste sto eleos twn Masonwn. Xwris plaka.

Παίδες αυτό με τη Μασονία αφήστε το...είναι μέγα ψέμα.Δεν συμφέρει η καταστροφή της Ελλάδας...είναι στο τελείως αντίθετο δρόμο.Μη ξεχνάτε ότι μεγάλοι φιλικοί ήταν Μασόνοι και προσέφεραν μέγιστες υπηρεσίες στην Ελλάδα.Μη φοβάστε τόσο πολύ τη Μασονία...το έγκλημα αυτή τη στιγμή κατά της Ελλάδας προέρχεται από άλλα κέντρα.
Periklhs
Periklhs
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Megalexandros Sat 29 Jan 2011 - 1:37

PEriklh, oi MAsonoi den koitane ethni aderfe, mono Aderfous Maswnous. Oi dikoi tous tha diaswthoun. O aplos laos mporei na thysiastei. Exoun allaksei oi epoxes, den einai idia i Maswnia. Dystuxws...
Megalexandros
Megalexandros
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by eptoxeusamen Sat 29 Jan 2011 - 5:44

Po,po trelo to keimeno poly swsto!

eptoxeusamen
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Dodona_ Sat 29 Jan 2011 - 7:05

Megalh kouventa anoikses Gianni mou. Ego to mono pou tha po edo einai oti exeis kanei ena lathos me ta stoixeia pou pires gia to xreos. To external debt einai xreos tou kratous sun to xreos trapezwn, epixeirisewn kai politon pros ksenous. Den perilamvanei omos xreos ton ksenwn pros trapezes epixeiriseis kai polites "mas". Min se paraplanei.

Gia to dhmosio xreos pou exei simasia (kai einai mia apo tis aities pou mas !@#$!@) des edo:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt

Perissotera mporoume na poume sto chat h TS an einai
Dodona_
Dodona_
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by sakoulias Sat 29 Jan 2011 - 10:59

Διαβασα πραγματα που δεν ηξερα και εχω μπει σε τρελλες σκεψεις... Τελικα οντως η παγκοσμια οικονομια προκειται για μια τεραστια φουσκα
sakoulias
sakoulias
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by thrakiotis Sun 30 Jan 2011 - 13:09

είδατε τους πρωταγωνιστές με θέμα τα μυστικά του Έβρου? Φυσικά όλα γίνονται με την άριστη συνεργασία με turkish army (καθημερινά τους βλέπουμε να το κάνουν ) αυτά συμβαίνουν καθημερινά εδω πάνω και τους βλέπουμε στην Εγνατία καραβάνια με τα πόδια (πως δεν έχουμε πάρει παραμάζωμα κανέναν είναι θαύμα)....... σκεφτείτε αυτό το γεγονός με την νομική είναι μόνο η αρχή , αν δεν πέσει σκούπα αν δεν θεσπιστούν νόμοι όπως πχ στην Ισπανία τότε ετοιμαστείτε για μια πολυεθνική Ελλάδα
thrakiotis
thrakiotis
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by devilghost Sun 30 Jan 2011 - 21:50

Το έχω ξαναδιαβάσει το κείμενο,κυκλοφορεί προφανώς σε blogs και στο facebook.Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά για την Ισπανία,ξέρω όμως ότι στην Ελλάδα παραγίνανε χαλαροί οι νόμοι , οι θεσμοί, τα πάντα.Την δουλειά τους κάνουν,το κράτος το σημερινό δεν ενεργεί με βάση τα συμφέροντα που έχουμε ως έθνος και με αυτά θα έπρεπε να προπορευόμασταν .Ενεργεί με βάση τις εντολές που παίρνειVery Happy
Το θέμα είναι απλό παίδες για τους μετανάστες.Έχει μιλήσει ποτέ κανείς σας τουλάχιστον με έναν απο αυτούς;
Εμένα μια κουβέντα που είχα απλά επιβεβαίωσε όσα ήξερα.Η Τούρκικη μαφία είναι απο πίσω και έχει πλοκάμια μέχρι εκεί βαθια στο Αφγανιστάν.(Περιττό,αλλά σχετικό.Όλες οι τούρκικες κρατικές υπηρεσίες είναι βουτηγμένες στην παρανομία.)
Τα έχετε ακούσει σίγουρα,είναι γνωστά αλλά κανείς δεν τα δίνει σημασία.Μένουμε στην επιφάνεια.Βεβαίως εκεί μένουμε και εκεί θα μένουμε,αφού η κοινή γνώμη επηρεάζεται απο τα εβραιοκάναλα με τα παπαγαλάκια και αν μη τι άλλο,πάντα θα υπάρχουν οι #$#$#$ πολιτικοί που μόνο την ρίζα του προβλήματας δεν αναφέρουν.Μου είχε πει ο μετανάστης ( που είχε χαρτιά-με ημερ. λήξης- διότι τον είχε ελέγξει η αστυνομία και ήμουν μπροστά) ότι πλήρωσε 5.000 ευρώ για να έρθει στην Ελλάδα όπου θα βρει δουλειά.Και τώρα τριγυρνάει απο παγκάκι σε παγκάκι.Έτσι κοροιδεύουν τους δύστυχους και έρχονται κατά χιλιάδες,σαν ζώα,κυριολεκτικά σαν ζώα και όποιος ζήσει στο ταξίδι έζησε.

Και θα έρθει η μέρα που οι Έλληνες θα γίνουν η μειονότητα..της Ελλάδος!
devilghost
devilghost
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Bacalsaki Mon 7 Feb 2011 - 18:33

giannis tsiolis wrote:Και επειδή είσαστε έξυπνοι άνθρωποι , απαντήστε μου τις παρακάτω ερωτήσεις :
"Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ. Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του, ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του. Βάσει ποιας λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης. Ενδεικτικά:
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.
-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-ΟΙ ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 94% του ΑΕΠ της.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.

Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:

Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;

Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!

Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;

Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;

Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;

Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;

Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;

Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα, ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος;

Ολόκληρος ο κατάλογος με τα χρέη παγκοσμίως βρίσκεται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt"



Γιατί φίλε μου μετράει η τάση και όχι μόνο το μέγεθος του χρέους ως ποσοστό .
Εάν μια χώρα έχει ας πούμε ονομαστικό επιτόκιο δανεισμού 5% και ο ονομαστικός ρυθμός μεγέθυνσης είναι 7% καταλαβαίνεις ότι απλά τις τρέχουσες δόσεις(ΤΔΧ) να πληρώνει καταφέρνει να μειώνει το χρέος ως ποσοστό .Αυτό το βλέπεις στην Ελλάδα ??????
Η Ελλάδα έχει αρνητικό πραγματικό ρυθμό μεγέθυνσης και μάλιστα μέσα στο 2010 κινήθηκε κοντά στο -4% . Μιλάμε για πρωτοφανή συρρίκνωση για τα δικά μας δεδομένα .Με πληθωρισμό όχι ιδαίτερα υψηλό ,και ο ονομαστικός ρυθμός δεν είναι κάτι το ιδαίτερο .
Το ποσοστό χρέους της Ελλάδας λίγο πολύ ήταν σταθερό έως οριακά φθίνων κατά την προηγούμενη δεκαετία . Αυτό από μόνο του σηματοδοτεί ότι η πιστοληπτική ικανότητα δεν ήταν άσχημη, ούτε και ιδαίτερα καλή . Φυσικά επαναπαυτηκαμε σε αυτό , η πολιτική και οικονομική διαφθορά μεγάλωσε , η σπατάλη το ίδιο και όταν έσκασε το σοκ του 2008 -->καληνύχτα ζωή .
Το πρόβλημα είναι κυρίως οικονομικό και λιγότερο λογιστικό -ταμειακό . Έγινε όμως λογιστικό-ταμειακό από εγκληματικά λάθη .
Μια στάνταρ λύση που είναι η υποτίμηση του νομίσματος σε τέτοιες περιπτώσεις ...................απλά δεν υπάρχει γιατί δεν έχουμε δική μας νομισματική είτε συναλλαγματική πολιτική
Και σε ρωτάω . Οι Σουηδοί ήταν μαλακές που δεν μπήκαν στο ευρώ?
Οι Δανοί ? Είναι τυχαίο ότι αν δεχτούμε ακόμα και την θεωρία των άριστων νομισματικών ζωνών υπήρξαν 11 χώρες που είχαν συμφέρον να μπουν και 4 να μην μπουν γιατί τελικά από τις 15 τότε χώρες μόνο μια διάλεξε ενάντια στο συμφέρον της ??????
Για την ιστορία το ''συμφέρον'' προσδιορίζεται καθαρά από την σύγκριση των κερδών και ζημιών ενός κοινού νομίσματος .Καθαρά οικονομικά δηλαδή .

Bacalsaki
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Bacalsaki Mon 7 Feb 2011 - 18:42

Επίσης υπάρχει μια κολοσσιαία διάφορα μεταξύ πλούτου και εισοδήματος
Εσύ μπορεί να μην έχεις μεγάλο εισόδημα αλλά να έχεις πλούτο και το αντίστροφο .
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα .Εγώ μπορεί να φέτος να είχα 5.000 εισόδημα αλλά να έξω στην κατοχή μου 10 εξοχικά να καθοντε και εσύ να είχες 15.000 εισόδημα αλλά τίποτα άλλο . Δεν βλέπεις καμία διάφορα στο θέμα δανειοληπτικής ικανότητας ???????
Σταματήστε πια να αναπαράγετε μοιρολατρικά και συνομοσιωλογικά κάθε παπαρια που δημοσιευουν ελληνικά blog
Επίσης DODONA +1
Η Ισλανδία ας πούμε δεν κατέρευσε λόγω δημοσίου χρέους , η Ελλάδα όμως ναι

Λες επίσης ''Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;''

Σε ρωτάω τώρα . Ξέρεις τι είναι ΑΕΠ ????? γιατί η ερώτηση που θέτεις δεν έχει πολύ νόημα

Λες επίσης ''Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα''
Δεν χρειάζεται να έχουν . Έχουν καλύτερο bargaing power και credibility , αυτό αρκεί για να δανειστούν ας πούμε με 3% και να στο δώσουν με 4%

Λες ακόμα ''Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;''

Μα το χρέος είναι κυριότερο χαρακτηριστικό ανεπτυγμένων οικονομιών


Τεσπα πολλά έγραψα και βαριέμαι , αλλά σκεφτείται λιγάκι ρε παιδιά
Οκ δεν έχεις σπουδάσει οικονομικά αλλά κάποια θέματα είναι κοινή λογική

Bacalsaki
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Makoulian Tue 8 Feb 2011 - 12:30

Eγώ πάλι παίζει να είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι όντως θέλουμε σώσιμο και ότι όντως έχουμε πρόβλημα.

Καταρχάς τα στοιχεία του mail δεν είναι αληθή για τα ποσοστά,η Ελλάδα είναι πρωταθλητής στην ΕΕ.

Απαντάω στις ερωτήσεις με τα λίγα που ξέρω λόγω σπουδών,ας με διορθώσουν οι πιο ειδικοί.

Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

Δεν έχουν μεγαλύτερο ποσοστό χρέους,αλλά και αν είχαν παίζουν και άλλες μεταβλητές για να πούμε αν χρειάζονται σώσιμο.

Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

Ποτέ μα ποτέ μη κοιτάς στατιστικά χωρών υπάναπτυκτων,περιέχουν μια τεράστια μαύρη οικονομία,ατελείωτη διαφθορά,γενικώς "μπάζουν" από παντού,οπότε είναι κατά μεγάλο μέρος αναληθή.Να σου θυμίσω ότι χώρες τις ΕΕ μαγειρεύουν στατιστικά,πόσο μάλλον στο Αφγανιστάν όπου δεν υπάρχει καν οργάνωση στην συλλογή στατιστικών δεδομένων

Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

Οι χώρες αυτές έχουν ιδιαίτερα στοιχεία,για παράδειγμα το Κουβέιτ ναι μεν έχει τόσο χρέος αλλά αν παρατηρήσει κανείς τα ξένα περιουσιακά στοιχεία που κατέχουν δημόσιοι οργανισμοί,επαναλαμβάνω δημόσιοι οργανισμοί το ποσοστό αυτών των στοιχείων ξεπερνά το 200% του ΑΕΠ,δηλαδή είναι σαν να λέμε ότι έχω στην τράπεζα καταθέσεις 1 δις ευρω αλλά πήρα ένα δάνειο 200εκ ευρώ.Το χρέος είναι σαν να μην υπάρχει δηλαδή.Ομοίως και στις άλλες χώρες που ανέφερες.Πολλές φορές τα χρέη αυτά είναι λόγω λογιστικής.Πχ αγοράζουν αμερικάνικα αεροσκάφη με πίστωση.

Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;

H Ελβετία έχει κοντά στο 40% και όχι όσο αναφέρεται,γενικώς το κατά κεφαλή ΑΕΠ της είναι υψηλό αλλά και μια ματία στο δείκτη Gini(αναδιανομή πλούτου) είναι σε καλό επίπεδο άρα λογικό να πληρώνεται τόσο η καθαρίστρια.

Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!

Η Νορβηγία σαφώς και δεν έχει τόσο χρέος μέσα στην δεκαετία έχει πάει από το 10 μέχρι 60.Για τα υπόλοιπα απλά θα περιοριστώ να σου πω ότι όλες οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν άριστο κοινωνικό κράτος βασισμένο όμως σε υψηλή φορολογία και πολίτες που σέβονται το κράτος και κόβουν πχ αποδείξεις γκουχου γκουχου...

Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;

Όταν έχεις μια ακμάζουσα χώρα σαν τις ΗΠΑ δεν φοβάσαι ότι θα τα χάσεις.Αν καταρρεύσουν οι ΗΠΑ πιθανόν να καταρρεύσεις και εσύ μαζί,οπότε το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι το τι σου χρωστάνε.

Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;

Πολυσύνθετο,πόλεμοι,υπερκατανάλωση,καπιταλισμός,μερικές αιτίες που πιστεύω εγώ προσωπικά.Αλλά πέρα από αυτό ένα ποσοστό είναι λογικό.Μην ξεχνάμε πως χρωστάμε σε άλλους γήινους και όχι εξωγήινους άρα πρέπει να κοιτάξουμε στις αιτίες που μας ανάγκασαν να δανειστούμε,άξιζαν?

Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;
Κίνα,Γερμανία,γενικώς όλες οι πρωταθλήτριες εξαγωγών και οι αναπτυσσόμενες χώρες που συντηρούν διψήφιο νούμερο ανάπτυξης έχουν πολύ χρήμα αυτή την στιγμή.Χρήμα έχουν και τα σοβαρά κράτη πχ Σκανδιναβικά κράτη στα οποία γίνεται σωστή διαχείρηση του δημόσιου χρήματος.

Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;
Εξαγωγές,ανάπτυξη.Όταν εξάγεις ουσιαστικά "κλέβεις" χρήμα από τον γείτονα γιατί έχεις κέρδος.Αν αυτό το κέρδος έμενε εντός χώρας δεν θα δανειζόσουν για να εισάγεις.Αυτό είναι ένα κομμάτι του χρέους.

Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;
Μα όταν δανείζεις παίρνεις επιτόκιο,εφόσον το επιτόκιο αυτό είναι καλύτερο της απόδοσης που θα είχες αν τα επένδυες στην χώρα σου(ανάπτυξη ΑΕΠ) τότε βγαίνεις κερδισμένος.

Οι απαντήσεις μου είναι κάπως απλοικές,αλλά με επιχειρήματα,μην ακούτε τι λένε κάποιοι με mail κλπ,υπάρχει πρόβλημα,η Ελλάδα έχει πρόβλημα,πρόβλημα παραγωγής,πρόβλημα νοοτροπίας,πρόβλημα καχυποψίας,πρόβλημα μιζέριας κλπ.Από τα πιο πάνω "κατάλαβες τώρα" τι να σχολιάσω?Τα διόδια που έχει όλη η ΕΕ?Τα Big Brother που έχει η πλούσια Βόρεια Ευρώπη?Μυαλά πρέπει να αλλάξουμε,ξύπνιοι είμαστε ήδη.


Υ.Γ Ο dourjorje από πάνω με κάλυψε σε πολλά,Αφγανιστάν,τεράστιο ποσοστό ιδιοκατοικήσης Ευρωπαικά οι Έλληνες κλπ κλπ
Makoulian
Makoulian
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by giannis tsiolis Tue 8 Feb 2011 - 19:49

Είναι σίγουρο ότι δεν έχω πολλές γνώσεις οικονομικής επιστήμης.

Απορώ όμως, είναι δυνατόν να ισορροπίσει το εξωτερικό έλλειμα , μόνο και μόνο με μειώσεις εξόδων;;;;
Δεν απαιτούνται έργα ανάπτυξης , τα οποία να αυξάνουν τα πραγματικά έσοδα;;

Με τις μειώσεις μισθών στον ιδιωτικό τομέα, ευνοείται το Κράτος;;;;;

Συζήτηση κάνουμε , αν θέλετε απαντάτε.
giannis tsiolis
giannis tsiolis
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ Empty Re: ΠΡΟΣ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum