eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

+3
Zeus Christou
I Mes
SotirisA
7 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by 3xDimi Sat 28 Jan 2017 - 8:38

Καλημέρα και καλό ΣΚ σε όλους.

Αρχικά, κι επειδή είναι το πρώτο που post μετά από πολλά χρόνια σε αυτό το forum, να συστηθώ. Είμαι ο Δημήτρης, από Θεσσαλονίκη, κι επέστρεψα στο erep πριν από μερικούς μήνες, μετά από αρκετά χρόνια απουσίας. Επιπλέον, αυτή είναι η πρώτη μου θητεία ως η-βουλευτής. Ανήκω στο MU των Μυρμιδόνων, καθώς και στο κόμμα των HT. Και για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, τα παρακάτω είναι προσωπικές μου απόψεις και μόνο.

Πίσω στο θέμα μας. Συχνά, βλέπω σχόλια σε άρθρα, και σπανιότερα άρθρα, να ασχολούνται με το η-πολίτευμα που ακολουθεί η η-χώρα μας. Αφού λοιπόν ζητήσω συγγνώμη εάν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος λειτουργίας του η-πολιτεύματος που δεν κατάφερα να βρω στο παρόν forum, θα ήθελα να προτείνω, έστω προς συζήτηση, τα παρακάτω:

1. Έκδοση άρθρου από το Υπ. Τύπου ή του Υπ. Εσωτερικών, άρθρου που να εξηγεί στους νέους παίχτες, αλλά και στους παλιότερους που ίσως δεν γνωρίζουν, τα θετικά και τα αρνητικά της η-Δημοκρατίας και της η-Δικτατορίας.
2. Δημιουργία πλαισίου για τη χρήση των δύο αυτών μηχανισμών. Π.χ. Χρήση η-Δημοκρατίας σε περιόδους ειρήνης, χρήση η-Δικτατορίας σε περιόδους που η e-Greece έχει 3 ή λιγότερες core περιοχές.

Επιπλέον, σχετικά με την η-φορολογία, καθώς και για αυτήν διαβάζω πολλές, συχνά αντίθετες μεταξύ τους απόψεις, θα ήθελα να προτείνω τη δημιουργεία ενός αποθεματικού για CO. Ίσως με τη χρήση κάποιου org, στο οποίο θα έχουμε σε μόνιμη βάση ένα ποσό ασφαλείας, κάποιος πιο έμπειρος από εμένα στο θέμα των CO μπορεί να προτείνει πιο ποσό θεωρεί ότι είναι αρκετό. Όταν το ποσό αυτό είναι συγκεντρωμένο στο εν λόγω org, η φορολόγηση μπορεί να είναι η ελάχιστη δυνατή. Όταν το αποθεματικό αυτό είναι μικρότερο από το προβλεπόμενο, η φορολόγηση να ανεβαίνει ανάλογα, μέχρι να ξανασυγκεντρωθεί το πόσο.

Ελπίζω να μην κούρασα, περιμένω τα σχόλια, τις γνώμες και τις προτάσεις σας.

Φιλιά στα δόντια,
3xDimi

3xDimi
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by SotirisA Sat 28 Jan 2017 - 15:02

Καλησπέρα παιδιά.

Δημήτρη, όσον αφορά το πολίτευμα (δημοκρατία-δικτατορία), πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε πάντα δημοκρατία, εκτός από την περίπτωση που μείνουμε ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ δική μας περιοχή. Τότε μπορούμε να το γυρίσουμε σε δικτατορία, κι αυτό γιατί σε τέτοιες καταστάσεις η δικτατορία είναι πιο λειτουργικό πολίτευμα από τη δημοκρατία.
Όσον αφορά τα χρήματα που πρέπει να έχουμε στην άκρη, να θυμίσω ότι είχαμε κάνει και παλιότερα μια προσπάθεια με το Ταμείο Πολέμου που κρατούσαμε στο org Danawn Dwra. Σαν μια πρώτη προσέγγιση για τα χρήματα που απαιτούνται: θα χρειαζόμαστε 2 εκ. στην άκρη για το πολίτευμα (1 εκ. για να κάνουμε δικτατορία και άλλο 1 εκ. για να επαναφέρουμε τη δημοκρατία) και τουλάχιστον 10 εκ. για τις ανάγκες CO, δηλαδή σύνολο 12 εκ.
Τα 10 εκ. για CO είναι πολλά λεφτά, να θυμίσω όμως ότι την τελευταία φορά που μας την "πέσαν" οι Σέρβοι με τους Ρουμάνους, οι μεν Σέρβοι είχαν στην άκρη 22 εκ. κρατικά λεφτά για τις ανάγκες του πολέμου, οι δε Ρουμάνοι 28 εκ....
Τελείωνοντας θέλω να πω ότι θεωρώ απαράδεκτο το ότι 2 μήνες και πλέον από την πλήρη απελευθέρωσή μας, δεν έχει ακόμη επανέλθει σαν πολίτευμα η δημοκρατία. Ο Πρόεδρος έπρεπε ήδη να έχει χρησιμοποιήσει κρατικούς πόρους για να την επαναφέρει...
Αυτά από μένα, αν χρειστείτε κάποια διευκρίνιση είμαι στη διάθεσή σας.
ο7
SotirisA
SotirisA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by I Mes Sat 28 Jan 2017 - 20:45

Καλησπέρα κι από εμένα.

Σε συνέχεια των όσων ήδη αναφέρθηκαν και των προσωπικών μου απόψεων/σκέψεων, όσον αφορά τα οικονομικά θα ήθελα να πω ότι έχουν γίνει κατά καιρούς διάφορες αξιόλογες προσπάθειες με θετικά αποτελέσματα,αλλά δεν συνεχίστηκαν απο κυβερνήσεις και κυρίως δικτάτορες για δικούς τους λανθασμένους σκοπούς (για να μην πω ίδιον όφελος....).

Όσον αφορά τα οικονομικά, θεωρώ απαράδεκτό που εδώ και κάποιο καιρό δεν υπάρχει ανάλυση του κάθε μηνός όσον αφορά τα έσοδα και έξοδα του κράτους.

Επίσης, θα ήθελα να αναφέρω ότι θεωρώ απαράδεκτο να μην έχει επανέλθει ακόμη στη χώρα η δημοκρατία, καθώς δε συντρέχει κανένας λόγος ύπαρξης της δικτακτορίας στη χώρα αυτή τη στιγμή και δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα, ενώ υπάρχουν πολλά μειονεκτήματα.

Τέλος, θα ήθελα να σε καλωσορίσω πίσω στο παιχνίδι και ελπίζω κάποτε το φόρουμ να ξαναγίνει χώρος συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων για το καλό της eGreece.....μιας δημοκρατικής πάντα eGreece.

I Mes
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by 3xDimi Sat 28 Jan 2017 - 21:44

@Sotiris A: Πρότεινα 3 core περιοχές, επειδή όταν συνήθως φτάνουμε να έχουμε μόνο 3, το σβήσιμο είναι κοντά, και μου αρέσει να ενεργώ με proactive (ενεργό) κι όχι reactive (αντιδραστικό) τρόπο όταν το παιχνίδι είναι multiplayer, καθώς στον reactive τρόπο, συνήθως, χάνεται χρόνος.
Όχι ότι θα είχα πρόβλημα στην πρότασή σου για η-Δικτατορία όταν μένουμε χωρίς καμία core περιοχή.
Απλά θα ήθελα να αποφασιστεί ένας τρόπος λειτουργίας και να μην το συζητάμε κάθε φορά όταν φτάνουμε σε εκείνο το σημείο, κάτι που σημαίνει ακόμα περισσότερο χαμένο χρόνο ή/και δημιουργία εντάσεων.
Είναι καλύτερο, κατά την άποψή μου, να υπάρχει ένα σχέδιο, και να λειτουργούμε βάση αυτού. Επειδή ποτέ δεν πρόκειται να είναι όλοι ευχαριστημένοι, καλύτερα να προυπάρχει ένας τρόπος λειτουργίας, για τον οποίον και θα ενημερωθεί η κοινότητα μέσα από ένα άρθρο για να αποφεύγουμε τουλάχιστον αυτού του είδους τις διαφωνίες.
Όσον αφορά το Ταμείο Πολέμου, γιατί σταμάτησε; Είναι κάτι που μου φαίνεται λογικό, και πάνω από όλα χρήσιμο κι αναγκαίο.
Στην τελική 10 εκ., με έσοδα 100k-150k κάθε ημέρα, συν τις όποιες δωρεές υπάρξουν, πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να συγκεντρωθούνε.

@I Mes: Σε ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι.
Πιστεύω ότι αν υπήρχε κάποιος προσυμφωνημένος τρόπος λειτουργίας του η-πολιτεύματος, θα υπήρχε και μια φυσική συνέχεια σε αυτές τις προσπάθειες για αποταμίευση κάποιου χρηματικού ποσού, σχετικό με CO.
Συμφωνώ. Έχω την εντύπωση, ότι καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα συγκεκριμένο φύλλο, σύμφωνα με το οποίο η κάθε κυβέρνηση θα δημοσιοποιεί στο τέλος της θητείας της τα οικονομικά στοιχεία της.

3xDimi
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by Zeus Christou Sat 28 Jan 2017 - 23:54

Καλησπέρα κι από εμένα παλικάρια. Το βασικό μας θέμα είναι η θέσπιση ενός σταθερού πλαισίου λειτουργίας του πολιτεύματος με κοινή αποδοχή. Έχουμε ωριμάσει αρκετά, σε επίπεδο συνεννόησης και συνεργασίας, μετά τις παταγώδεις βλακείες όλων μας, τα τελευταία χρόνια και μπορούμε να το καταφέρουμε. Προσωπικά νομίζω πως η πρόταση του 3xDimi ίσως ακόμη και με 4 core περιοχές
(ώστε να έχουμε λίγο χρόνο επιπλέον για την ομαλή μετάβαση στην δικτατορία) και ξανά στην δημοκρατία με την απελευθέρωση όλων των core περιοχών, είναι η πιο φρόνιμη επιλογή.

Zeus Christou
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by F0ris Sun 29 Jan 2017 - 2:49

Χαιρετώ!

Θα ήθελα να ρωτήσω, απευθυνόμενος σε μέλη που έχουν σαφώς περισσότερο χρόνο στο παιχνίδι από εμένα, τι θα γίνει στη περίπτωση που, ενώ έχουμε δημοκρατία, γίνει προσπάθεια για coup από ξένους. Από τη δική μου οπτική γωνία, ένα τέτοιο σενάριο θα ήταν άσχημο. Δεν είναι και κάτι που δεν έχει γίνει, πολύ πρόσφατα κιολας(βλ. Βουλγαρία).

Δημήτρη, εαν θυμάμαι στο άρθρο σου είχε προτείνει την συμμετοχή των εκλεγμένων βουλευτών στις αποφάσεις της χώρας. Είμαι σύμφωνος με κάτι τέτοιο. Υπάρχει πρόταση για το πως μπορεί να λειτουργήσει?
F0ris
F0ris
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by Zeus Christou Sun 29 Jan 2017 - 10:23

Coup από ξένους μπορεί να γίνει μόνο εάν το επιτρέψουμε εμείς, αφού μόνο παίκτες με Ελληνική υπηκοότητα σε Ελληνικό MU μπορούν να το κάνουν αυτό.

Θεωρητικά, το ιδανικό θα ήταν αυτό, δηλαδή οι βουλευτές, σε περίοδο δικτατορίας να λειτουργούν ομαδικά και να παίρνονται αποφάσεις που ο δικτάτορας εκτελεί άμεσα. Πρακτικά είναι πολύ δύσκολο..... και πάλι όμως, όπως προανέφερα, έχουμε ωριμάσει αρκετά, σε επίπεδο συνεννόησης και συνεργασίας, μετά τις παταγώδεις βλακείες όλων μας, τα τελευταία χρόνια και μπορούμε να το καταφέρουμε.

Zeus Christou
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by F0ris Sun 29 Jan 2017 - 15:28

Συμφωνώ απόλυτα Zeus! Ένα κυκλικό των βουλευτών με τον δικτάτορα μέσα θα βοηθούσε στην οργάνωση μιας τέτοιας διαδικασίας?
F0ris
F0ris
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by 3xDimi Sun 29 Jan 2017 - 21:41

@F0ris: Δυστυχώς, δεν χωράνε όλοι οι βουλευτές σε ένα κυκλικό μήνυμα. Ευχαριστούμε Plato για την εκπληκτική ιδέα που είχες τα κυκλικά να μην χωράνε όλους τους βουλευτές μιας χώρας!
Σχετικά με το coup από ξένους, όπως προείπε κι ο Zeus Christou δεν είναι και τόσο εύκολο καθώς χρειάζονται ελληνικά cs ή/και ελληνικό mu για να το ξεκινήσουν.

3xDimi
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by F0ris Sun 29 Jan 2017 - 22:40

3xDimi wrote:@F0ris: Δυστυχώς, δεν χωράνε όλοι οι βουλευτές σε ένα κυκλικό μήνυμα. Ευχαριστούμε Plato για την εκπληκτική ιδέα που είχες τα κυκλικά να μην χωράνε όλους τους βουλευτές μιας χώρας!
Σχετικά με το coup από ξένους, όπως προείπε κι ο Zeus Christou δεν είναι και τόσο εύκολο καθώς χρειάζονται ελληνικά cs ή/και ελληνικό mu για να το ξεκινήσουν.

Καλώς... Να δημιουργηθεί κάποιος discord server με ολους τους βουλευτές τότε? Αλλά και πάλι είναι δύσκολο. Υπάρχει κάποιος τρόπος άμεσης επικοινωνίας μεταξύ όλων των βουλευτών και του προέδρου?
F0ris
F0ris
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by 3xDimi Mon 30 Jan 2017 - 5:58

2 κυκλικά με 20 άτομα το καθένα ίσως;

3xDimi
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by 3xDimi Mon 30 Jan 2017 - 7:17

Το θέμα, πάνω από όλα, είναι φυσικά να θέλει κόσμος να συμμετέχει. Για την ώρα μόνο 5 από τους 40 έχουμε πει μια γνώμη στο forum. Υπάρχει κάποιος που να έχει όλους τους βουλευτές στην friend list του για να ανοίξει τα κυκλικά;

3xDimi
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by AntrikosA Mon 30 Jan 2017 - 11:57

Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό σήμερα, 2 κυκλικά με όλους τους Βουλευτές χρησιμοποιούσαμε επί χρόνια.

Όσον αφορά το πολίτευμα προφανώς και δεν συντρέχει κανένας λόγος να έχουμε δικτατορία. Μαζί με την υπογραφή του NAP θα έπρεπε να είχε γίνει και επαναφορά στην δημοκρατία αλλά είναι ωραίο να είσαι Δικτάτορας και να παριστάνεις τον Πρόεδρο.

Όσον αφορά το ταμείο συμφωνώ απόλυτα με τον SotirisA τα οικονομικά αποθέματα που έχουμε είναι αστεία, προφανώς και έπρεπε (και πρέπει) να μαζέψουμε πολύ περισσότερα από αυτά που έχουμε.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by Zeus Christou Mon 30 Jan 2017 - 12:59

αφού δεν συμμετέχει ιδιαίτερος κόσμος, θα είναι και πολύ ποιο εύκολο να γίνει ένα κυκλικό σε περίπτωση δικτατορίας...... ας πούμε η εκλεγμένη κυβέρνηση και άντε 2-3 ενεργά άτομα από κάθε κόμμα 5άδας....... το οικονομικό με απλά λόγια από μέρους μου..... Σώτος spoke and that's it........ we love Sotos κλπ κλπ

Zeus Christou
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by liakos2307 Mon 30 Jan 2017 - 20:04

Kαλησπέρα και απο εμένα, είμαι ο Ηλίας.
Θεωρώ πώς άμεσα πρέπει να δημιουργηθούν κυκλικά ακόμα και αν οι βουλευτες σπάσουν 20-20.
Είναι αδιανόητο να μην υπάρχει ενημέρωση προς την Βουλή ακόμα και αν δεν έχει δικαίωμα ψήφου αυτή τη στιγμή.

Ως αναφορά το πολίτευμα, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να επιστρέψουμε στη Δημοκρατία πριν τις προεδρικές εκλογές. Αν βέβαια αυτό δεν είναι εύκολο, προτιμώ να κάνω λίγο υπομονή ακόμα, από το να οδηγηθούμε σε κόντρα ή περαιτέρω ένταση.

Ως αναφορά τα οικονομικά, νομίζω πως θα πρέπει να γίνει μια ευρύτερη συζήτηση για να θεσπιστουν κατώτατα όρια αποθεματικών, μιας και το τέλος του ΝΑP πλησιάζει.

Τέλος, νομίζω πως η Βουλή αυτή θα πρέπει να έχεις και ως στοχο την θέσπιση ενός κοινού φύλλου Ισολογισμού/Καταγραφής οικονομικών, έτσι ώστε να μην ξαναυπάρξη η παράλειψη δημοσίευσης στοιχείων.

liakos2307
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία. Empty Re: Μερικές προτάσεις σχετικά με το η-πολίτευμα και την η-οικονομία.

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum