eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

+12
Kounfou
arekulis
Vag71
The Hierophant V
DimAth
athensantifa
asoee
AntrikosA
Τheοrethymnon
Myth0s
F@nis
kostas fostiras
16 posters

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by The Hierophant V Mon 19 Jan 2015 - 13:21

Εγώ θα ρωτήσω κατά πόσο τα κόμματα όσων συμφωνήσουν είναι διατεθειμένα να στηρίξουν τον Vanzel Papado με τη στελέχωση υπουργείων (μέχρι και την Παρασκευή που μιλήσαμε δεν είχε, αλλά ενδέχεται να έχει αλλάξει αυτό).

Προσωπικά έδωσα του Βαγγέλη τη στήριξή μου στη θέση του ΜοΦΑ εφόσον δεν έχει δικό του άνθρωπο να το στελεχώσει, για όσο χρειαστεί, αν η βουλή προχωρήσει σε impeach. ΜοΕ και ΜoD υπάρχουν διαθέσιμοι;

Είναι δύσκολο, όμως, να συμφωνήσω με ένα impeach όπου δεν αλλάζει η έλλειψη κυβερνητικού προσωπικού αλλά μόνο τα πρόσωπα, γιατί δεν βλέπω βελτίωση της κατάστασης σε μια τέτοια κίνηση.

The Hierophant V
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Vag71 Mon 19 Jan 2015 - 14:14

AntrikosA ειχα και εγω την ίδια πρωτη σκεψη με τον CRIS 99 μολις ειδα το prscr. και η απαντηση σου με κανει να εχω μεγαλύτερη απορία πλεον. τι εννοείς με το "Στο printscreen βλέπεις τους Υπουργούς (προφανώς), δεν ήξερα ότι αν δεν σε ενημερώνουν για τα μέλη και τους μαθητευόμενους είναι λόγος για impeach. Υποθέτω έχω ακόμη πολλά να μάθω στο παιχνίδι."
αυτο το ΣΕ αφορά τον κρις η την κοινότητα;

απο κει και περα συμφωνω με τον Vasilis Karavias και τον προβληματισμό του οσον αφορά την συνθεση του επιτελειου.
θα ηταν καλό να υπάρξουν ΚΑΙ προτάσεις το συντομότερο δυνατόν ως προς τα προσωπα με διαθεση και γνωμη (οποια και αν ειναι αυτή) χωρίς να βαζω κομματικες ταμπέλες

απο κει και περα ψηφίζω ΝΑΙ γιατι δεν βλεπω λογο καποια πραγματα να μενουν στο απυρόβλητο εστω και εαν δεν υπαρχουν ελπιδες να αλλαξουν θεαματικα

Vag71
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Vag71 Mon 19 Jan 2015 - 14:15

απο κει και περα δεν θα ξαναγραψω "απο κει και περα"

Vag71
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by asoee Mon 19 Jan 2015 - 15:26

εμεις ως νεα πορεια σε περιπτωση που το impeachment περασει ειμαστε προθυμοι αν το θελησει και ο ιδιος να τον βοηθησουμε στο να στελεχωσει τα υπουργεια του.
asoee
asoee
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by arekulis Mon 19 Jan 2015 - 15:35

Εγώ προσωπικά θα στηρίξω ένα impeachment για έναν απλούστατο λόγο.
Μπορεί όπως διάβασα σε κάποιες απαντήσεις να μην είναι άμεσα υπεύθυνος ο ίδιος για τα όσα στραβά έχουμε δει, αλλά απ'όσο ξέρω είναι υπεύθυνος για την επιλογή και τοποθέτηση των ατόμων αυτών στα αντίστοιχα πόστα. Άρα έμμεσα είναι ο υπεύθυνος για τα όσα συμβαίνουν.
Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα μπορούσα να έχω τον οποιοδήποτε ενδοιασμό θα ήταν εάν πριν φτάσουμε στο να συζητάμε για το impeachment είχε ενημερώσει ο ίδιος για τα όσα έχουν συμβεί και είχε ήδη προβεί σε οποιαδήποτε ενέργειες διόρθωσης.
Η ανοχή των όσων συνέβαιναν σημαίνει, κατά την γνώμη μου, και αποδοχή τους.

arekulis
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by asoee Mon 19 Jan 2015 - 15:39

επισης να ρωτησω η γνωμη των βουλευτων της μακεδονικης συμμαχιας και του ΕΕΚ ποια ειναι? για το ΕΕΚ το λεω γιατι δεν εχω δει να τοποθετουνται επι του θεματος και της μακεδονικης γιατι μελος της και προεδρος του προεδρειου συνεταξε το κειμενο αυτο που κατεθεσε ο φωστηρας, αλλα βλεπω διαφορετικη απαντηση απο τον καραβια. επισης ο vag71 ποιος ειναι γιατι δεν τον βρηκα ως βουλευτη με αυτο το nickname
asoee
asoee
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Kounfou Mon 19 Jan 2015 - 16:19

simfwnw me vag21(THRAX and RUMELIAN an den kanw lathos)
kai egw nai

Kounfou
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by asoee Mon 19 Jan 2015 - 16:23

καλο ειναι οι αδμιν να του αλλαξουν το nickname (οπως λεει και στους κανονες του φορουμ) για να καταλαβαινουμε και εμεις ποιος ειναι
asoee
asoee
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Cataphract9 Mon 19 Jan 2015 - 16:30

Εγώ θα είμαι θετικός με το impeachment, κυρίως για τους εξής δύο λόγους: 1. Την αποτυχία του airstrike, για το οποίο, ας μη γελιόμαστε, δε λάβαμε καμιά ουσιαστική ενημέρωση ως προς το σχέδιο(αν όντως υπήρχε) και, 2. Τη γενικότερη στάση του κυβερνητικού σχήματος, το οποίο, κατ' εμέ, ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτο.

Ευελπιστώ να αλλάξει το πράμα από δω και πέρα.

Cataphract9
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by The Hierophant V Mon 19 Jan 2015 - 16:36

asoee wrote:επισης να ρωτησω η γνωμη των βουλευτων της μακεδονικης συμμαχιας και του ΕΕΚ ποια ειναι? για το ΕΕΚ το λεω γιατι δεν εχω δει να τοποθετουνται επι του θεματος και της μακεδονικης γιατι μελος της και προεδρος του προεδρειου συνεταξε το κειμενο αυτο που κατεθεσε ο φωστηρας, αλλα βλεπω διαφορετικη απαντηση απο τον καραβια. επισης ο vag71 ποιος ειναι γιατι δεν τον βρηκα ως βουλευτη με αυτο το nickname

Η απάντησή μου δεν είναι διαφορετική. Ίσως με παρερμηνεύεις. Εγώ λέω πως η λογική του impeach πρέπει να εμπεριέχει και τη συνέχεια, μια και ο στόχος πρέπει να είναι η συνέχεια της διακυβέρνησης της eGreece. Επειδή γνωρίζω από συζήτηση με τον Vanzel Papado πως δεν υπήρχε (μέχρι και την Παρασκευή βράδυ) στελεχωμένη κυβέρνηση να αναλάβει, πιστεύω πως είναι συλλογική ευθύνη μας να μεριμνήσουμε και γι' αυτό προτού πατήσουμε ένα κουμπάκι.

Απλά και ξεκάθαρα πράματα. Smile

The Hierophant V
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by asoee Mon 19 Jan 2015 - 16:40

συμφωνω απολυτα μαζι σου. θεωρω αυτονοητο τα κομματα που θα ψηφισουν ναι στο impeachment να βοηθησουν και στη στελεχωση της υπηρεσιακης κυβερνησης του vanzel papado.
asoee
asoee
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by The Hierophant V Mon 19 Jan 2015 - 16:58

asoee wrote:συμφωνω απολυτα μαζι σου. θεωρω αυτονοητο τα κομματα που θα ψηφισουν ναι στο impeachment να βοηθησουν και στη στελεχωση της υπηρεσιακης κυβερνησης του vanzel papado.

Χαίρομαι, και η απάντηση του Δημήτρη πιο πάνω με κάλυψε ως προς την πρόθεση της Νέας Πορείας να το κάνει. Το ερώτημα πιο πάνω το έθεσα κυρίως γιατί δεν θεωρώ τίποτα αυτονόητο πια στο παιχνίδι (σόρι, έχω γίνει πια κυνικός στο εΡεπ, δεν είναι προσωπικό με κανέναν συγκεκριμένα) και γιατί θέλω να ξέρω ότι υπάρχουν σαφείς σκέψεις από τα κόμματα γενικότερα για την επόμενη μέρα, αν οδηγεί σε impeachment.

The Hierophant V
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Makedonissa Mon 19 Jan 2015 - 17:10

Το κείμενο αυτό που χρησιμοποιήθηκε και που δημοσίευσα εγώ στα κυκλικά των βουλευτών, αφορά κάποιες ερωτήσεις στις οποίες και ζητούσαμε απαντήσεις άμεσα ως Προεδρείο. Δεν είναι μόνο αυτά βέβαια, υπάρχουν και άλλοι λόγοι και άλλα ερωτήματα που ο καθένας μπορεί να έχει και να μην περιλαμβάνονται σε αυτό το κείμενο. Εγώ μπορώ να καταλάβω ότι ο Πρόεδρος έβαλε υποψηφιότητα με άλλες προϋποθέσεις και τελικά με άλλες πορεύθηκε και για αυτό δεν φταίει ο ίδιος ίσως.
Αλλά, άλλο αυτό και άλλο ότι ζήσαμε ως κοινότητα, να παίρνουν αποφάσεις κάποιοι, δεν ξέρουμε ποιοί όμως γιατί ο Πρόεδρος δεν είχε βγάλει άρθρο με το πρόγραμμα του πριν τις εκλογές, είναι άλλο να επιβάλονται στη χώρα ΜΡΡ με χώρες εχθρικές μέχρι πρότινως χωρίς εξηγήσεις και χωρίς ενημέρωση, είναι άλλο να συμφωνούνται οικονομικές πολιτικές και να αλλάζουν και πάλι χωρίς εξηγήσεις, είναι άλλο να υπάρχουν κυκλικά επιτροπών χωρίς ούτε μισό μήνυμα από τους εκπροσώπους της Κυβέρνησης γιατί προφανώς και οι ίδιοι δεν έχουν να που ή να κάνουν κάτι, κλπ κλπ, και πάλι από ποιό επιτελείο-φάντασμα γίνονταν αυτές οι διαβουλεύσεις δεν ξέρουμε.
Να αναγνωρίσω το ξυπνητήρι που χτύπησε στον Πρόεδρο μετά το φιάσκο με το AS, την Πολωνία και το impeach; Το αναγνωρίζω, γιατί είδα κατ'αρχάς να ενεργοποιείται, μέσα στα κυκλικά τουλάχιστον. Αλλά και πάλι μέχρι εκεί. Τον πούλησαν όσοι τον στήριξαν να βγει όταν άρχισε η κριτική ουσίας και η αναζήτηση απαντήσεων. Εγώ στη θέση του θα είχα ζητήσει να μου γίνει Impeach για να κρατήσω τουλάχιστον τα προσχήματα. Ασε που θα έβγαζα και άρθρο να τα γράψω όλα που έγιναν....αλλά εγώ. Δεν ακολουθούμε όλοι την ίδια λογική, φυσιολογικό.



asoee wrote:καλο ειναι οι αδμιν να του αλλαξουν το nickname (οπως λεει και στους κανονες του φορουμ) για να καταλαβαινουμε και εμεις ποιος ειναι

Ο THRAX and RUMELIAN είναι. Το έχει γράψει ο ίδιος στην υπογραφή των μηνυμάτων του, καθώς επειδή ήταν το όνομα του παλιού του account στο φόρουμ, δεν μπορούσε να το αλλάξει όταν βγήκε βουλευτής.


Makedonissa
Makedonissa
Στρατηγός
Στρατηγός


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by AntrikosA Mon 19 Jan 2015 - 17:40

Vag71 wrote:AntrikosA ειχα και εγω την ίδια πρωτη σκεψη με τον CRIS 99 μολις ειδα  το prscr. και η απαντηση σου με κανει να εχω μεγαλύτερη απορία πλεον. τι εννοείς με το "Στο printscreen βλέπεις τους Υπουργούς (προφανώς), δεν ήξερα ότι αν δεν σε ενημερώνουν για τα μέλη και τους μαθητευόμενους είναι λόγος για impeach. Υποθέτω έχω ακόμη πολλά να μάθω στο παιχνίδι."
αυτο το ΣΕ αφορά τον κρις η την κοινότητα;

Αφορά τους πάντες. πχ "δεν ήξερα ότι αν ρωτήσω τον Πρόεδρο να μου πει όλα τα μέλη της Κυβέρνησης και αυτός δεν μου τους πει θα μπορώ να τον κάνω impeach"

Εδώ στο παρελθόν είχε γίνει συμφωνία με την Κύπρο η οποία ανέφερε τα Σκόπια ως Republic of Macedonia κατέβηκε impeach και τότε κάποιοι έλεγαν ότι αυτό δεν είναι σοβαρός λόγος για impeach. Και τώρα είναι σοβαρός λόγος να ξέρουμε ποιους έχει ως μαθητευόμενους στα Υπουργεία;

Και ξαναλέω δεν είμαι αντίθετος, απλά γράψτε ξεκάθαρα ποιοι είναι λόγοι για impeach και όχι κάθε φορά κατά πως μας βολεύει.

Εδώ οι άλλοι συνεχίζουν να λένε ότι επιβλήθηκε στους Βουλευτές το mpp με Πολωνία και κανένας δεν μιλάει.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Vag71 Mon 19 Jan 2015 - 20:37

asoee wrote:επισης να ρωτησω η γνωμη των βουλευτων της μακεδονικης συμμαχιας και του ΕΕΚ ποια ειναι? για το ΕΕΚ το λεω γιατι δεν εχω δει να τοποθετουνται επι του θεματος και της μακεδονικης γιατι μελος της και προεδρος του προεδρειου συνεταξε το κειμενο αυτο που κατεθεσε ο φωστηρας, αλλα βλεπω διαφορετικη απαντηση απο τον καραβια. επισης ο vag71 ποιος ειναι γιατι δεν τον βρηκα ως βουλευτη με αυτο το nickname

δεν μπορουσα να αλλαξω το νικ. δες υπογραφη

Vag71
Δεκανέας
Δεκανέας


Back to top Go down

Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας - Page 2 Empty Re: Ανακοίνωση για πρόθεση κατάθεσης πρότασης IMPEACHMENT προς τον πρόεδρο της χώρας

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum