eGreece | eRepublik community
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PASOK & AWE

+54
IncognitoX
lef-7
ntinosss2003
N4zGuL
Pyrros of Epirus
Eleanor 82
Chaos0
dimispirop
Cool Blood
Dr.F
Synatlas2
Philip Of Macedonia
epicourious
Periclis
asoee
satlak
Monaxoulis
hawkoulis
Dorus88
Vag71
malaperthator
Cerberus Hellas
flywizard
Lakis Gavalas
Zeus Christou
Nikolaosnikolaosnikolaos
Ntaikos
MakedoniaGreece
Noumpas
ellinas225
Ilias the Greek
ViNsEnD
Nikolaos Sklhros
jimkats1
Manolis Papas
TrellosPsilos
Makedonamaxos Z
panoklis
AntrikosA
Thessaloz
V4LeRioN
SotirisA
nerofida
poseidonsr
st.stefanos
Dodona_
ELGRECO
BaKaRaS
haskos
George The Mercifull
DimAth
HonoreDeBalzac
dimikala
arxaios
58 posters

Page 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΑΣΤΕΡΙΑ

PASOK & AWE - Page 6 I_vote_lcap51%PASOK & AWE - Page 6 I_vote_rcap 51% 
[ 94 ]
PASOK & AWE - Page 6 I_vote_lcap49%PASOK & AWE - Page 6 I_vote_rcap 49% 
[ 92 ]
 
Total Votes : 186
 
 
Poll closed

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by BaKaRaS Fri 12 Sep 2014 - 12:15

Synatlas2 wrote:

Ενας κοινός δρόμος ειναι η προστασία των original περιοχών μας και των περιοχών με τα συμφέροντα μας . Αυτό και πριν το είχαμε απο ολες τις υποομάδες της κοινότητας. Τωρα θα το έχεις σε μεγαλυτερο βαθμό.

Να σου θυμίσω το "Apulia γη Ελληνική" και όλα τα ψεύτικα shouts που έκαναν για να μπερδέψουν τους Έλληνες παίκτες; Ξέρεις πολύ καλά για πιο λόγο έγιναν αυτά. Για να μην μπορεί η eGreece να βοηθήσει την υπόλοιπη συμμαχία θέτοντας σε κίνδυνο original περιοχές.

Να σου θυμίσω τις 2 περιοχές της Σ.Αραβίας που είχαμε προσωρινά παραχωρήσει στο Περού; Πολέμησαν υπέρ Τουρκίας με αποτέλεσμα να μην τις έχουμε πλέον αυτές τις περιοχές.

Ναι, μερικοί από κάποιες υποομάδες πάντα είναι στο πλευρό της eGreece σε μάχες που δίνει η ίδια. Η πλειοψηφία όμως όχι.
BaKaRaS
BaKaRaS
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Chaos0 Fri 12 Sep 2014 - 12:16

ΝΑΙ

Η Συμμαχία αυτή δεν έπρεπε να είχε ιδρυθεί ποτέ - με τον τρόπο που ιδρύθηκε.

Η επίκληση των Μηχανισμών του Παιγνιδιού, δεν δικαιολογεί τον αυταρχισμό' απλά τον αιτιολογεί.
Η επίκληση του όμοιου αυταρχισμού της άλλης πλευράς - το γεγονός δηλαδή ότι και ο έτερος υποψήφιος Πρόεδρος της περιόδου θα ακολουθούσε την ίδια διαδικασία με βάση την δική του επιλογή - δεν θεμελιώνει δικαίωμα δράσης' απλά καταδεικνύει κοινότητα νοοτροπίας.

Με όλο τον άκομψο τρόπο που τέθηκε εδώ αυτή η διαδικασία, ίσως αποτελεί μια ευκαιρία για μηδενισμό του μετρητή και γενική ανακατασκευή του σαθρού και με πεσμένο κινητήρα οχήματος της e-Greece...
Chaos0
Chaos0
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Cool Blood Fri 12 Sep 2014 - 12:34

Synatlas2 wrote:

Ενας κοινός δρόμος ειναι η προστασία των original περιοχών μας και των περιοχών με τα συμφέροντα μας . Αυτό και πριν το είχαμε απο ολες τις υποομάδες της κοινότητας. Τωρα θα το έχεις σε μεγαλυτερο βαθμό. Αρα δεν ακροβατείς .
Και η πρόταση συνεχίζουμε διασπασμένοι και καθε λιγο και λιγάκι πρίζουμε τα σωθικά μας με τις προσωπικές κόντρες δεν ειναι καθόλου λογική απλά μια πραγματικότητα καθόλου αρεστή.

Αυτή η κατάσταση δεν προσφέρει τιποτα. Δεν διαφωνώ με τον αντίλογο, μόνο με το παράλογο.

Όχι φίλε. Δεν πρήζουμε τα σωθικά μας. Αυτό συμβαίνει σε όποιον επιθυμεί και είναι ανοικτός να του συμβαίνει. Όπως σου είπε και ο προλαλήσαντας πάντα θα υπάρχουν πλειοψηφίες και μειοψηφίες. Αποδέξου το αυτό. Το ότι οι κόντρες είναι άγριες οφείλεται στο επίπεδο και στην κουλτούρα των ατόμων. Αυτό αλλάζει πολύ δύσκολα και αργά. Εγώ δεν συμφωνώ στη λογική της διατήρησης των original. Εμένα με ενδιαφέρει να συνυπάρξω και να συνεργαστώ με όποιον σέβεται τις διαθέσεις της πλειοψηφίας και να δω αν μπορέσω να κρατήσω το maximum των εδαφών που έχω τώρα. Αν πάω να προκαλέσω μια τεχνητή συγκάλυψη του προβλήματος, απλά θα την κρύψω κάτω από το χαλί. Το κρίσιμο δεν είναι ούτε η συμμαχία, ούτε το damage. Το κρίσιμο είναι να μάθει κανείς να λειτουργεί σεβόμενος τους όρους της κοινότητας. Και εγώ κάποτε δεν συμφωνούσα με την εξαφάνιση της Κύπρου. Μπορεί να μην βάραγα κατά Κύπρου αλλά δεν βάραγα ενάντια στην κοινότητα. Απλές και ευδιάκριτες διαφορές.

Cool Blood
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Synatlas2 Fri 12 Sep 2014 - 12:44

Βακ και cool , εαν θέλετε έτσι να συνεχίσει η συζήτηση μπορώ και εγω να παραθέσω ενα σωρό γεγονότα προγενέστερα με τις ίδιες ακριβώς πρακτικές απο την άλλη πλευρά . Ομως δεν θα καταλλήξουμε πουθενά . Απλά θα αποδείξουμε πόσο λίγοι είμαστε να αντιμετωπίσουμε ενα σοβαρό ζήτημα.
Συμφωνώ οτι πρέπει να υπάρχει σεβασμός και αξιοπρέπεια μεταξύ μας.

Πρέπει ομως να κοιτάξουμε το συμφέρον της ομάδας και αυτό μπορεί να γινει μόνο με τρόπο που δεν προκαλείται η μία ή η άλλη πλευρά.

Επίσης έχω πεί αρκετές φορές στο παρελθόν δεν μπορουμε να ισχυριστούμε για τρομοκρατία απο την μία πλευρά , αγνοώντας της δικτατορία της άλλης. Ζητάς να συνεργαστείς με όσους σε σέβονται αλλά απο την πλευρά σου κάνεις οτι μπορείς για να χάσεις τον σεβασμό? Που ειναι η λογική σε αυτό?

Ζητάς απο μένα να σε σέβομαι και να ακολουθώ τις επιταγές σου , οταν εσυ κάνεις του κεφαλιού σου παρακάμπτοντας διαδικασίες ?

Αυτά ειναι αμφίδρομα αδερφέ μου.
Synatlas2
Synatlas2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by AntrikosA Fri 12 Sep 2014 - 12:48

Synatlas2 wrote:εαν θέλετε έτσι να συνεχίσει η συζήτηση μπορώ και εγω να παραθέσω ενα σωρό γεγονότα προγενέστερα με τις ίδιες ακριβώς πρακτικές απο την άλλη πλευρά

η άλλη πλευρά ποια είναι; Γιατί νομίζω πως από την μία είναι η κοινότητα και από την άλλη αυτοί που δεν σέβονται τις πλειοψηφίες.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Cool Blood Fri 12 Sep 2014 - 13:04

Synatlas2 wrote:Βακ και cool , εαν θέλετε έτσι να συνεχίσει η συζήτηση μπορώ και εγω να παραθέσω ενα σωρό γεγονότα προγενέστερα με τις ίδιες ακριβώς πρακτικές απο την άλλη πλευρά . Ομως δεν θα καταλλήξουμε πουθενά . Απλά θα αποδείξουμε πόσο λίγοι είμαστε να αντιμετωπίσουμε ενα σοβαρό ζήτημα.
Συμφωνώ οτι πρέπει να υπάρχει σεβασμός και αξιοπρέπεια μεταξύ μας.

Πρέπει ομως να κοιτάξουμε το συμφέρον της ομάδας και αυτό μπορεί να γινει μόνο με τρόπο που δεν προκαλείται η μία ή η άλλη πλευρά.

Επίσης έχω πεί αρκετές φορές στο παρελθόν δεν μπορουμε να ισχυριστούμε για τρομοκρατία απο την μία πλευρά , αγνοώντας της δικτατορία της άλλης.  Ζητάς να συνεργαστείς με όσους σε σέβονται αλλά απο την πλευρά σου κάνεις οτι μπορείς για να χάσεις τον σεβασμό?  Που ειναι η λογική σε αυτό?

Ζητάς απο μένα να σε σέβομαι και να ακολουθώ τις επιταγές σου , οταν εσυ κάνεις του κεφαλιού σου παρακάμπτοντας διαδικασίες ?

Αυτά ειναι αμφίδρομα αδερφέ μου.

Ναι έχουν γίνει χοντράδες και από άλλους. Σωστό. Αλλά δεν συμψηφίζουμε εδώ, ούτε τα μεγέθη και ο τρόπος εκδήλωσης είναι ίδιος. Σε σχέση με τις διαδικασίες θα σου επαναλάβω την απόλυτα ψύχραιμη (και ψυχρή) λογική. Αφήστε τις φιοριτούρες και τους εξελιγμένους δημοκρατικά εσωτερικούς θεσμούς και αρκεστείτε στα game mechanics. Άνθρωποι -ένθεν και κείθεν- που δεν σέβονται μανάδες, πρόσωπα, μιλάνε και συμπεριφέρονται σαν απαίδευτοι κάφροι, είναι πρακτικά αδύνατο να συν-λειτουργήσουν με συμφωνίες τιμής. Γιατί εσωτερικά καταστατικά και κανονισμοί τέτοια είναι. Αρκεστείτε στα βασικά για να μπορέσουμε να λειτουργήσουμε. Νομότυπο ήταν ότι έγινε με τη συμμαχία. Νομότυπο ότι θα κάνει και ότι θα του κάνουν ο arxaios. Τα λοιπά, όπως και το συγκεκριμένο δημοσκοπικό εγχείρημα είναι προσωπικές υποθέσεις. Δυστυχώς μόνο για όσα μας ορίζει το παιχνίδι είμαστε ικανοί, οπότε αντιμετωπίστε την πραγματικότητα ως έχει και χωρίς ιδεαλισμούς. Αυτά κάνουν χειρότερο κακό γιατί εδράζονται στην επιθυμία, ενδεχομένως στο συναίσθημα και όχι στην πραγματικότητα.

Cool Blood
Λοχαγός
Λοχαγός


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by flywizard Fri 12 Sep 2014 - 13:06

για να μην παρεξηγηθω για τα λεγομενα μου πριν, αυτο αρχαιε επρεπε πρωτα να το λυσεις εδω και μετα να ανακοινωσεις τις προθεσεις σου στην συμμαχια. τοσο καιρο εχουμε μια χαρα τα μπονους μας και δεν τολμα κανενας να μας κουνηθει εστω και αν παιζουμε μονοι μας για πολλους λογους γιατι ειμαστε στην αστερια. χωρις σχεδιο γιατι ειμαστε καλυμμενοι με μερικα μππ απο την παρουσα συμμαχια, δεν σημαινει οτι θα δεχτουν οι χωρες αυτες να ξανακανουν μππ μαζι σου αν αποχωρησεις. με πια μππ θα προχωρησεις? συμμαχιες με τουρκιες και κροατιες δεν ειμαι υποχρεωμενος να τις δεχτω. η εντεν πεθανε. η επειδη για ενα μηνα εσυ εισαι καλλυμενος με οσα μμπ εχουμε απο την συμμαχια θα τα φορτωσεις στον επομενο και θα αφησεις την χωρα στην μοιρα της?
flywizard
flywizard
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Synatlas2 Fri 12 Sep 2014 - 13:19

AntrikosA wrote:
Synatlas2 wrote:εαν θέλετε έτσι να συνεχίσει η συζήτηση μπορώ και εγω να παραθέσω ενα σωρό γεγονότα προγενέστερα με τις ίδιες ακριβώς πρακτικές απο την άλλη πλευρά

η άλλη πλευρά ποια είναι; Γιατί νομίζω πως από την μία είναι η κοινότητα και από την άλλη αυτοί που δεν σέβονται τις πλειοψηφίες.


Ανδρέα η λέξη σεβασμός οπως ηδη ανέφερα εχει αμφιδορμη ισχυ.
Οταν μπήκε η κοινότητα σε μία συμμαχία με ticket , δεν δειξατε (ναι εσεις είστε η αλλη πλευρα) κανέναν απολύτως σεβασμό . Ειναι τουλάχιστον ατυχές να επικαλείσε αυτήν την λέξη.

Ο σωστός δρόμος σε ανθρώπους που διεκδικούν τον σεβασμό θα ήταν να δημιουργηθεί η συμμαχία χωρίς εμάς και μετά να περάσει απο την βουλή. Εαν δεν περάσει , τότε αυτή ειναι η βούληση της πλεοψηφίας των εκπροσώπων μας. Αυτή ειναι η πλειοψηφία που πρέπει να εχει τον σεβασμό ολων και οχι αυτή που αναφέρεις.
Synatlas2
Synatlas2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by SotirisA Fri 12 Sep 2014 - 13:34

Synatlas2 wrote:
Ο σωστός δρόμος σε ανθρώπους που διεκδικούν τον σεβασμό θα ήταν να δημιουργηθεί η συμμαχία χωρίς εμάς και μετά να περάσει απο την βουλή.

Φρανκ, με τον τρόπο αυτό αποκλείεις η η-Ελλάδα να δημιουργήσει η ίδια μια συμμαχία. Θα πρέπει πάντα να μπαίνει σε συμμαχίες που θα έχουν φτιάξει κάποιο άλλοι πρώτα...
SotirisA
SotirisA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Synatlas2 Fri 12 Sep 2014 - 13:48

SotirisA wrote:
Synatlas2 wrote:
Ο σωστός δρόμος σε ανθρώπους που διεκδικούν τον σεβασμό θα ήταν να δημιουργηθεί η συμμαχία χωρίς εμάς και μετά να περάσει απο την βουλή.

Φρανκ, με τον τρόπο αυτό αποκλείεις η η-Ελλάδα να δημιουργήσει η ίδια μια συμμαχία. Θα πρέπει πάντα να μπαίνει σε συμμαχίες που θα έχουν φτιάξει κάποιο άλλοι πρώτα...

Σωτο για να δημιουργήσεις πρέπει να έχεις τουλάχιστον και την άποψη των εμπλεκομένων . Αλλιώς καταφευγεις σε τερτίπια . Οπως είπε και ο φίλος cool νομότυπα μεν , τερτίπια δε και με παντελή έλειψη σεβασμού προς την κοινότητα .

Η Ελλάδα συνδημιουργησε μια συμμαχία βασιζόμενη στο damage της που στην ουσία με την έλειψη σεβασμού της προς τους εμπλεκόμενους απόλεσε κατα το ήμιση. Να ακόμη μια αλήθεια.


Synatlas2
Synatlas2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by AntrikosA Fri 12 Sep 2014 - 14:17

Synatlas2 wrote:
AntrikosA wrote:
Synatlas2 wrote:εαν θέλετε έτσι να συνεχίσει η συζήτηση μπορώ και εγω να παραθέσω ενα σωρό γεγονότα προγενέστερα με τις ίδιες ακριβώς πρακτικές απο την άλλη πλευρά

η άλλη πλευρά ποια είναι; Γιατί νομίζω πως από την μία είναι η κοινότητα και από την άλλη αυτοί που δεν σέβονται τις πλειοψηφίες.


Ανδρέα  η λέξη σεβασμός οπως ηδη ανέφερα εχει αμφιδορμη ισχυ.
Οταν μπήκε η κοινότητα σε μία συμμαχία με ticket , δεν δειξατε (ναι εσεις είστε η αλλη πλευρα) κανέναν απολύτως σεβασμό . Ειναι τουλάχιστον ατυχές να επικαλείσε αυτήν την λέξη.

Ο σωστός δρόμος σε ανθρώπους που διεκδικούν τον σεβασμό θα ήταν να δημιουργηθεί η συμμαχία χωρίς εμάς και μετά να περάσει απο την βουλή.  Εαν δεν περάσει , τότε αυτή ειναι η βούληση της πλεοψηφίας των εκπροσώπων μας. Αυτή ειναι η πλειοψηφία που πρέπει να εχει τον σεβασμό ολων και οχι αυτή που αναφέρεις.

Άποψή σου ότι υπήρξε έλλειψη σεβασμού. Ο poseidonsr ήταν ξεκάθαρος μέχρι την τελευταία λέξη για το τι θα κάνει και το έκανε. Τι ήθελες να το συζητάμε 2 μήνες; Ποια ήταν η δική σου πρόταση τότε; 2 άτομα βγήκαν μπροστά και κατέθεσαν προτάσεις, υπήρχε κάποιος τρίτος;
Η κοινότητα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ήθελε να δημιουργήσει η Ελλάδα δική της συμμαχία με τις χώρες που ανέφερε το αμφισβητείς;
Επειδή λοιπόν μιλάς για κοινότητα σε ρωτάω ευθέως, κατά τη γνώμη σου η πλειοψηφία της κοινότητας ήθελε η Ελλάδα να δημιουργήσει νέα συμμαχία με τις χώρες που ανέφερε ο poseidonsr; ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Εάν ΝΑΙ τότε από που και ως που προκύπτει η έλλειψη σεβασμού; Έκανε άμεσα αυτό το οποίο υποσχέθηκε στηριζόμενος στη βούληση της πλειοψηφίας.
Εάν ΟΧΙ που στηρίζεις την άποψή σου; Να σου υπενθυμίσω και μια άλλη ψηφοφορία που είχε γίνει εκείνες τις μέρες.

Αυτό το οποίο προτείνεις εσύ, είναι κολοτούμπα ολκής, σαν αυτή που κάνει ο arxaios, όπου είπε ψηφίστε με και θα βγούμε από την συμμαχία και τώρα κάνει δήθεν ψηφοφορίες και κωλυσιεργεί.
Ο poseidonsr στο ίδιο χρονικό διάστημα δημιούργησε ολόκληρη συμμαχία με 6 χώρες και αυτός ακόμα συζητάει για το αν θα κάνει αυτό για το οποίο υποτίθεται πως εξελέγη. Αυτό είναι καλύτερο;
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Eleanor 82 Fri 12 Sep 2014 - 14:45

Όταν ζητείται να καταργηθεί κάτι που υπάρχει και λειτουργεί, χωρίς ταυτόχρονα να προτείνεται κάτι που θα το αντικαταστήσει και θα λειτουργεί αποδοτικότερα αν όχι καλύτερα, δεν είναι πολύ σοβαρή η πρόταση.
Υπάρχει όμως μια κατάσταση που ΔΕΝ λειτουργεί και αυτή είναι η Συμμαχία "Asteria". Αυτό είναι κάτι που αποτελεί ήδη βεβαιότητα για πάρα πολλούς παίκτες και νομίζω ότι το αισθάνονται και το υποψιάζονται και οι υπόλοιποι, μαζί με τους ιδρυτές και τους υποστηρικτές αυτού του οργανισμού.
Είναι δουλειά της eΚυβέρνησης να προτείνει λύσεις και να μην τρέχει μια διαδικασία του είδους "πέστε μας τι να κάνουμε". Αυτή θα τροφοδοτήσει πάλι ατέλειωτες αντιπαραθέσεις για το τι είπε ο ένας στον άλλο μήνες ή και χρόνια πριν. Και φυσικά, θα στερήσει την κοινότητα από κάθε δυνατότητα συζήτησης για την ουσία, δηλαδή για το τι συμφέρει την eGreece περισσότερο.
Το ότι η Συμμαχία σέρνεται, είναι γεγονός. Το ότι η Κοινότητα είναι βαθειά διχασμένη, επίσης.
Ηγεσία χρειάζεται η Κοινότητα' και Ηγεσία δεν σημαίνει ετσιθελική λήψη αποφάσεων. Σημαίνει κύρος και πειθώ, ικανά να κάνουν και αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη τουλάχιστον να συμβαδίζουν μαζί της' μέχρι να μπορέσουν να πείσουν για το δίκιο τους και να αναδειχθούν αυτοί σε ηγέτες...
Eleanor 82
Eleanor 82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by TrellosPsilos Fri 12 Sep 2014 - 14:47

6 σελιδες σχολια...
Μαγκες δεν μας ζητηθηκαν σχολια...Μονο ψηφο!
Αμαν πια με τις ορεξεις του καθενος εδω μεσα...Sad
TrellosPsilos
TrellosPsilos
Νεοσύλλεκτος
Νεοσύλλεκτος


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by AntrikosA Fri 12 Sep 2014 - 14:53

Eleanor 82 wrote:Το ότι η Συμμαχία σέρνεται, είναι γεγονός.

Γεγονός είναι επίσης ότι μια συμμαχία που σέρνεται έσβησε τα Σκόπια στο ρελαντί, και μάλιστα τόσο χαλαρά που ούτε καταλάβατε ότι έγινε.
AntrikosA
AntrikosA
Στρατάρχης
Στρατάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Synatlas2 Fri 12 Sep 2014 - 14:59

AntrikosA wrote:
Synatlas2 wrote:
AntrikosA wrote:
Synatlas2 wrote:εαν θέλετε έτσι να συνεχίσει η συζήτηση μπορώ και εγω να παραθέσω ενα σωρό γεγονότα προγενέστερα με τις ίδιες ακριβώς πρακτικές απο την άλλη πλευρά

η άλλη πλευρά ποια είναι; Γιατί νομίζω πως από την μία είναι η κοινότητα και από την άλλη αυτοί που δεν σέβονται τις πλειοψηφίες.


Ανδρέα  η λέξη σεβασμός οπως ηδη ανέφερα εχει αμφιδορμη ισχυ.
Οταν μπήκε η κοινότητα σε μία συμμαχία με ticket , δεν δειξατε (ναι εσεις είστε η αλλη πλευρα) κανέναν απολύτως σεβασμό . Ειναι τουλάχιστον ατυχές να επικαλείσε αυτήν την λέξη.

Ο σωστός δρόμος σε ανθρώπους που διεκδικούν τον σεβασμό θα ήταν να δημιουργηθεί η συμμαχία χωρίς εμάς και μετά να περάσει απο την βουλή.  Εαν δεν περάσει , τότε αυτή ειναι η βούληση της πλεοψηφίας των εκπροσώπων μας. Αυτή ειναι η πλειοψηφία που πρέπει να εχει τον σεβασμό ολων και οχι αυτή που αναφέρεις.

Άποψή σου ότι υπήρξε έλλειψη σεβασμού. Ο poseidonsr ήταν ξεκάθαρος μέχρι την τελευταία λέξη για το τι θα κάνει και το έκανε. Τι ήθελες να το συζητάμε 2 μήνες; Ποια ήταν η δική σου πρόταση τότε; 2 άτομα βγήκαν μπροστά και κατέθεσαν προτάσεις, υπήρχε κάποιος τρίτος;
Η κοινότητα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ήθελε να δημιουργήσει η Ελλάδα δική της συμμαχία με τις χώρες που ανέφερε το αμφισβητείς;
Επειδή λοιπόν μιλάς για κοινότητα σε ρωτάω ευθέως, κατά τη γνώμη σου η πλειοψηφία της κοινότητας ήθελε η Ελλάδα να δημιουργήσει νέα συμμαχία με τις χώρες που ανέφερε ο poseidonsr; ΝΑΙ ή ΟΧΙ;
Εάν ΝΑΙ τότε από που και ως που προκύπτει η έλλειψη σεβασμού; Έκανε άμεσα αυτό το οποίο υποσχέθηκε στηριζόμενος στη βούληση της πλειοψηφίας.
Εάν ΟΧΙ που στηρίζεις την άποψή σου; Να σου υπενθυμίσω και μια άλλη ψηφοφορία που είχε γίνει εκείνες τις μέρες.

Αυτό το οποίο προτείνεις εσύ, είναι κολοτούμπα ολκής, σαν αυτή που κάνει ο arxaios, όπου είπε ψηφίστε με και θα βγούμε από την συμμαχία και τώρα κάνει δήθεν ψηφοφορίες και κωλυσιεργεί.
Ο poseidonsr στο ίδιο χρονικό διάστημα δημιούργησε ολόκληρη συμμαχία με 6 χώρες και αυτός ακόμα συζητάει για το αν θα κάνει αυτό για το οποίο υποτίθεται πως εξελέγη. Αυτό είναι καλύτερο;

Δεν σε καταλαβαίνω. Με είδες κάπου να υπεκφεύγω?  

Αφου λοιπόν θέλεις να το συζητήσουμε εξήγησε μου   .

-Βαση ποιάς δυναμικής ετρεχαν οι 2 δυνάμεις  να εντάξουν την Ελλάδα στην συμμαχία τους?  Της συνολικής ή της διαιρεμένης λόγω των ενεργειών σας?

-Βάση ποιάς πλειοψηφίας ηταν ο λόγος για να προχωρήσετε στην ένταξη μας σε συμμαχία με ticket? Της βουλής ή της εκλογής προέδρου? Και εδω που τα λέμε για ποιά ακριβώς πλειοψηφία μιλάς , αφου δεν την είχατε στην βουλή για να μπούμε σε όποια συμμαχία αποφασίζαμε ουτε στην εκλογή προέδρου .38% δεν είναι πλειοψηφία.

-Είναι ή οχι έλειψη σεβασμού  ο παραγκωνισμός της βουλής για μια απόφαση που μας αφορά όλους?

-Είναι ή οχι έλειψη σεβασμου η στην ουσία κατάργηση του καταστατικού της βουλής που ορίζει ξεκάθαρα την δημιουργεία δημοψηφίσματος σε σημαντικά θέματα και ιδιαιτέρως  στην ένταξη μας στην συμμαχία?


-Είναι η όχι ελειψη σεβασμού η λήψη απόφασης απο λίγους ,που μας αφορά όλους ?

-Είναι δόλος οι ενέργειες σας να εξωθήσετε τα πράγματα στα άκρα ή είναι μειωμένη αντίληψη να δείτε τις εξελίξεις?

Η πρόταση μου είναι κατατεθημένη μέσα στο φόρουμ , και απο τότε δεν έχω παρεκλίνει στο ελάχιστο . Αμα βλέπεις  κολοτούμπα είναι μαλλον γιατί στέκεσε ανάποδα.

Η υπεροψία ήταν πάντα κακός συμβουλος. Δεν ξέρω εαν άλλαξε κάτι . Στείλτε μου ενα memo να ενημερωθώ.
Synatlas2
Synatlas2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης


Back to top Go down

PASOK & AWE - Page 6 Empty Re: PASOK & AWE

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum